Ağ Nedir?

Ağ Nedir?

Ağ, birden çok cihazın kablolu yahut kablosuz haberleşmesini sağlayan biz dizi kablo veya bağlantı bileşenlerinin meydana getirdiği sistemdir.

Temel olarak ağ dediğimiz yapı, bilgisayarların birbirleriyle haberleşmelerini sağlayan bir dizi kablo ya da daha genel anlamıyla bağlantı mekanizmalarını oluşturur. Ağların bilgisayarları birleştirmesiyle artık bir bilgiye saliseler içerisinde hızlı ve etkili bir şekilde ulaşabiliyoruz.

Aslında ağın temel görevi veriyi belirli bir noktadan başka bir noktaya iletmektir. Elbette ağ nedir denildiğinde akla sadece kablolu bağlantı gelmez. Bu ağların da kendi içerisinde dalları bulunmaktadır.

İçerik Başlıkları

Ağ Türleri Nelerdir?

Temel bilgisayar ağlarını birbirlerinden ayırmak için üç farklı ağ çeşidi vardır. Üç gruba ayrılan bu ağlar LAN (Local Area Network), WAN (Wide Area Network) ve MAN (Metropolitan Area Network)’dır.

LAN

LAN (Local Area Network), ağırlıklı olarak kullanılan bir ağ çeşidini oluşturmaktadır. Bu ağ çeşidi nispeten küçük kurumlar başta olmak üzere ev interneti, internet kafeler, küçük kafe ve barlarda, restoranlarda, küçük marketlerde kullanılmaktadır. Evinizde bulunan iki bilgisayarı basit bir şekilde kablo veya hub üzerinden birbirine bağladığınızda buda en basit tanımıyla LAN ağlara örnek olarak gösterilebilir.

İnternet kafelerde kullanılan sistem en basit haliyle bu ağ çeşidine örnek olarak verilebilir. Yapı olarak bilgisayarlar birbirleriyle doğrudan iletişim kurabildiği gibi arada bulunan birtakım iletim donanımları sayesinde uzak mesafelere de erişim sağlayabilirler. Yerel ağların en önemli birkaç özelliği bulunmaktadır.

  • Ağ üzerinde paylaşılmış olan bir aygıt, uygulama veya programlara doğrudan erişim sağlama imkanını kullanıcıya sunmaktadır.
  • Ağ üzerinde bulunan kullanıcılar birlikte zaman çalışması yapabilirler. Birbirlerine dosya veya doküman gönderebilirler.
  • Şirkette veya ev ortamında bulunan yazıcılar LAN üzerinden konfigürasyon yapılabilir. Böylelikle yazıcıdan rahatlıkla çıktı alınabilir.
  • LAN ağlar E-posta, NFS, SMB gibi iletişim çeşitlerini de desteklemektedir.

ağ bağlantısı

MAN

MAN (Metropolitan Area Network), büyük şehirlerde servis vermek için hazırlanmış ağ yapısına girmektedir. Bu tür sistemler genelde optik fiber teknoloji kullanılmaktadır. LAN ağlar 2 km kadar alanda kullanılabilirken, MAN ağları 150 km alana kadar çıkabilir. MAN ağlara en basit örnek, son zamanlarda belediyeler tarafından verilen ücretsiz Wi-Fi erişim alanları olabilir.

WAN

WAN (Wide Area Network), şehirler başta olmak üzere ülkeler arasında iletişimi kapsayan ağ çeşidini oluşturmaktadır. WAN ağlar sayesinde pek çok şirketin birbirleriyle iletişimi hızlanmaktadır. WAN ağ çeşidini küçük bloklar halinde birleştirilmiş LAN ağları olarak düşünebiliriz. WAN ağ çeşidine en büyük örnek olarak interneti gösterebiliriz.

Modem Nedir? Kullanılan 3 Modem Türü Özel Ip Adresi ( Statik Ip ) Nedir? Avantajları?
Yoruma kapalı.