AMD Ekran Kartı GPU Ölçekleme Hakkında Merak Edilenler

AMD Ekran Kartı GPU Ölçekleme Hakkında Merak Edilenler

AMD ekran kartı GPU ölçekleme nedir? GPU ölçekleme ne işe yarar? AMD ekran kartı GPU ölçekleme nasıl açılır? İşte, detaylar..

AMD ekran kartı GPU ölçekleme birçok kullanıcıyı yakından ilgilendiriyor. AMD ekran kartlarının üzerinde bulunan Radeon sürücüsü ve bu sürücüde yer alan GPU önemli bir yere sahiptir. AMD kullanımı ile yeni tanışmış biriyseniz bu özellik hakkında yeterli bilgiye sahip olmamanız gayet normal bir durumdur. Bu yazımızda sizler için AMD ekran kartı GPU ölçekleme nedir? AMD ekran kartı GPU ölçekleme ne işe yarar? AMD ekran kartı GPU ölçekleme nasıl açılır? Sorularını ele alacağız.

Özellikle oyun oynamayı sevenlerin yakından ilgileneceği konulardan biri diyebiliriz. Oyuncu olarak tabir ettiğimiz kişiler için ekran kartı olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ekran kartı konusunda kendini kanıtlamış olan AMD markasının ekran kartları, birçok oyun bilgisayarının içerisinde yer alır. AMD ekran kartı üzerinde bulunan GPU ölçekleme özelliği her ne kadar önemli bir yere sahip olsa da, kullanıcıların çoğunlu bu özellikten habersizdir. Uzun kullanım sonucunda bu özellikle mutlaka tanışacağınızı da belirtmiş olalım.

GPU Ölçekleme Nedir?

Oyunlar, bilgisayar üzerinde farklı görüntü oranlarına göre kendini ayarlar ve birden fazla çözünürlüğü desteklemek üzere tasarlanmıştır. Görüntü oranı olarak tabir ettiğimiz bu unsur; görüntünün yüksekliğini ve genişliği arasındaki orantıyı bizlere gösterir. Bu konuda kısa bir örnek verecek olursak, 1280 x 1024 çözünürlüğüne sahip görüntü karşımıza 5:4 olarak çıkar, 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip bir görüntü ise 16:9 olarak çıkmış olur.

AMD Radeon yazılımında yer alan GPU ölçekleme ne işe yarıyor? Bu özellik, spesifik en boy oranlarına sahip oyun ve benzeri içeriklerin ekrana sorunsuz bir şekilde sığmasını sağlamak için boy oranlarını istenilen boyuta getirir. GPU ölçeklendirme, istemiş olduğunuz görüntüyü ekrana yansıtmaya yarar. Bu işlem sırasında 3 farklı seçeneğin olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu seçenekler; En boy oranını koru, tam panel ve ortala..

amd ekran kartı gpu ölçekleme hakkında merak edilenler

GPU Ölçekleme seçenekleri

CPU ölçekleme seçenekleri için istediğiniz ayarları çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu aşamada “En boy oranını koru” ON konumuna getirdiğinizde, kullanmak istediğiniz görüntünün değerleri korumuş olursunuz. İlgili görüntü ekrana tam sığması için gerekli boyuta ulaşacak ve ekranın geriye kalan kısımları ise siyah barlarla kaplanmış olacaktır. Diğer ölçeklendirme yani tam panel sistemi, monitörünüzün çözünürlüğü ile aynı değere sahip olmayan görüntüleri ekrana sığdırmak için büyütecektir. Bu işlem sayesinde 1280 x 1024 çözünürlüğünde olan bir görüntü; 1920 x 1080 değerine ulaşmak için montörü tam kaplayacak şekilde genişleyecektir.

Bu özellik sayesinde ekran tam görüntüye sahip olabilir ancak görüntü üzerinde bozuklukların çıkacağını da hatırlatmak isteriz.

GPU Ölçekleme Ayarı Nasıl Yapılır?

GPU Ölçekleme Ayarı Nasıl Yapılır? GPU ölçekleme ayarını yapmak oldukça basit, tek yapmanız gereken işlem;

  • Bilgisayarın masaüstüne sağ tıklayın ve ardından Radeon Ayarları’na giriş yapın,
  • Üst menü seçeneğinden Ayarlar’a tıklayın ve ekran sekmesine gelin,
  • GPU ölçekleme seçeneğinin önünde bulunan anahtarı açık konuma getirin,
  • Ölçekleme modu seçeneği üzerinden istemiş olduğunuz ölçekleme türünü seçin ve onaylayın,

Eğer GPU ölçekleme açılmıyorsa aşağıdaki adımları takip edin:

  • Ekran bağlantısı: GPU ölçekleme özelliğinin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için dijital bağlantı kullanılmalı ve dijital bağlantılar ise DVI, HDMI ve DisplayPort olmalıdır.
  • Çözünürlük ve yenileme hızı: GPU ölçekleme özelliğinin aktif olmasına engel olan unsurlardan biri çözünürlük ve yenileme hızı olarak karşımıza çıkıyor. Yenileme hızı ile çözünürlük; monitörün kendi doğal ayarları üzerinden yapılmalıdır.

Ekran kartı sürücüsü: Ekran kartı sürücüsünün sorunsuz çalışmasını sağlamak için ekran kartı sürücüsünün güncel olup olmadığını kontrol edin. Ekran kartı sürücüsü güncel değilse çalışmayacak ve bu yüzden güncellemeniz gerekecek.

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Windows İşletim Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Yoruma kapalı.