Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Anakart alma süreci oldukça zor bir süreç olduğu gibi bu konuda azda olsa bilgi sahibi olmak

Anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Anakart alma süreci oldukça zor bir süreç olduğu gibi bu konuda azda olsa bilgi sahibi olmak gerekir. Onlarca model arasında bilgisayarınıza uygun olan anakartı bulmalı ve bu aşamada bazı detayları çok iyi gözden geçirmelisiniz.

Bilgisayar kullanan birçok kişinin bazı dönemlerde yeni anakarta ihtiyacı olur ve bu ihtiyacın ortaya çıkmasıyla birlikte büyük bir arayış başlar. Çünkü yeni bir anakart satın almak hiç de kolay olmaz. Bu yazımızda anakart alırken nelere dikkat etmek gerekir, anakart uyumu nasıl belirlenir? Sorularına cevap vereceğiz.

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Anakart satın alırken bazı önemli unsurlar yer alır, bu detaylara dikkat etmek oldukça önemlidir. Özellikle bilgisayar toplayamaya başlayan kişiler, anakart konusunda kararsız kalabiliyor ve bunun en önemli nedeni ise bütçe durumudur. Kısıtlı bütçe ile bu işe başlayanlar, anakart konusunda tasarruf etmek ister ve hal böyle olunca da yanlış seçimle karşı karşıya kalınabiliyor. Ucuz fiyata anakart almak kötü bir seçim değil ancak uyumsuz bir anakart hiç de iyi bir seçim olmayacaktır. Uyumsuz anakart, ileriki dönemlerde büyük sorunlara yol açacağı gibi istenilen performansı da kullanıcısına sunmayacak ve bu durum yeni bir anakart almaya kadar gidecektir.

anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler neler

Anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

  1. Anakartın İşlemci İle Uyumu

Anakart almadan önce işlemcinizi çok iyi bilmeniz gerekir. Anakart ile işlemci arasında uyum en önemli unsurlardan biridir. Anakart modellerine bağlı olarak farklılık gösteren işlemciler, her zaman daha önemli bir yere sahip olmuştur. Ankart konusunda karar vermeden önce işlemci seçimini yapmak daha doğru olacaktır. İşlemciye göre anakart seçmek işinizi büyük oranda kolaylaştıracak ve ilerisi için de harika bir yatırım olacak ve aynı zamanda bu durum; işlemci markası ile soket tipi önemli bir yere taşımış oluyor.

Kullanıma uygun olarak karşımıza 2 farklı seçenek çıkar, bunlardan ilki Intel diğeri ise AMD işlemcisidir. Bu iki ürün arasında seçim yapmak tamamen sizin kararınıza kalmıştır. İşlemci seçimi ile birlikte soket tipini çok dikkatli bir şekilde gözden geçirin ve kararınızı bu doğrultuda gerçekleştirin. İnternet üzerinden gerekli araştırmaları yaparak doğru soket seçimi konusunda kararınızı kolaylaştırabilirsiniz.

  1. Anakart İle Kasa Uyumu

İşlemci uyumundan sonra kasa uyumu da önemli bir yere sahiptir. Anakart konusunda kararınızı verdikten sonra şimdi ise sırada kasa uyumu yer alıyor. Anakart ile kasa uyumu oldukça önemli bir unsudur. Anakartın sorunsuz bir şekilde tam uyum içerisinde çalışabilmesi için kasa düzeni de oldukça önemlidir. Bazı kasa modelleri birçok anakart ile uyum içerisinde çalışır ve bu kasalardan biri de Full Tower kasalardır. Bu kasalar birçok anakart ile uyum içerisinde çalışacağı için herhangi bir sorunla karşılaşmanız neredeyse imkansız bir durumdur.

  1. Diğer Önemli Özellikler

İşlemci ve kasa konusunda gerekli kararı verdikten sonra diğer seçeneklere dikkat etmek gerekir. Peki seçeneklerin başında anakartın kalitesi geliyor. Önünüze çıkan uyumlu ilk anakartı seçmek verilecek doğru bir karar değildir. İşinizi kolaylaştıracak ve uzun yıllar boyunca kullanım imkanı sunan anakart seçimi konusunda da dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte; ekran kartı ve dahili ses kartlarına da dikkat edin! Satın almış olduğunuz anakartın görüntü çıkışının olup olmadığını detaylı bir şekilde kontrol etmenizi öneririz.

Tercihinizi her zaman yenilikçi modelden yana yapmaya özen gösterin. USB 3.0 gibi benzeri özelliklerin olmasına ve bunun gibi birçok detayı gözden geçirin. Bu detaylar ileriki dönemlerde işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

DirectX Nedir? DirectX’in Oyunlar Üzerindeki Önemi HDMI CEC Nedir? HDMI CEC’in Özellikleri
Yoruma kapalı.