Anakart Nedir, Nasıl Çalışır Ve Anakart Ne İşe Yarar?

Anakart Nedir, Nasıl Çalışır Ve Anakart Ne İşe Yarar?

Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır? Anakart ne işe yarar? Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden olan anakart, diğer bileşenlerin birbiri..

Anakart konusunda yeterli bilgiye sahip olmasanız bile ne işe yaradığını az çok bildiğinizi tahmin edebiliyoruz. Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden olan anakart, diğer bileşenlerin birbiri içerisinde uyumlu olmasını ve iletişim içerisinde kalmasını sağlayan önemli bir donanımdır. Anakart nedir? Anakart nasıl çalışır? Anakart ne işe yarar? Gelin hep birlikte inceleyelim..

Anakart, bilgisayarlar üzerinde 1982 yılında ilk defa IBM tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte anakartın önemi daha çok artarak farklı modellerle karşımıza çıkmaya başladı. Anakart olmadan bir bilgisayarın çalışması mümkün değildir. İnsan hareket etmek için nasıl iskelete ihtiyaç duyuyorsa aynı şekilde bilgisayarlarda anakarta ihtiyaç duyar. Bir bilgisayarı güçlü kılan temel etkenin anakart olduğunu söylemek isteriz. Sisteminiz ne kadar iyi olursa, kaldıracağı yük o kadar kolay olacaktır. Hızlı bir bilgisayara sahip olmak istiyorsanız öncelikle anartınızın çok iyi olması gerekir.

Anakartlar sadece bilgisayarda değil aynı zamanda diğer teknolojik cihazlarda da yer alır ve görevlerinin aynı olduğunu da belirtmek gerek.

Anakart nedir?

Anakart nedir? Teknolojik cihazlarda bulunan anakart, cihaz içerisinde yer alan donanımların bir araya toplanması ile birbirleri içerisinde koordineli bir şekilde görevlerini yerine getirmelerini sağlayan bir bileşendir.

anakart nedir, nasıl çalışır ve anakart ne işe yarar

Anakart ne işe yarar?

Anakartın ne işe yaradığını kısaca şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Güç dağılımını yapmasıyla birlikte güç sağlar.
  • Bios aracılığı ile işlemleri sorunsuz yürütür.
  • Diğer bileşenlerle sürekli iletişim içerisinde olur.
  • Veri akışını gerçekleştirir.
  • Bilgisayarın çalışma durumunu belirler.
  • Bileşenler arasındaki dengesi ile maksimum performans sağlar.

Güç

Bileşenlerin ihtiyacı olan güç, anakart tarafından sağlanır. Bilgisayar üzerindeki tüm görevleri anakart üstlenmekte olup, sadece güç dağılımı değil aynı zamanda bileşenlerin koordinat içerisinde sorunsuz çalışmasına olanak sunar.

Bios

Bios kelimesini çok kez duyduğunuzdan eminiz.. Peki, bios nedir? Bellek üzerinde saklanan kalıcı bir yazılım ve aynı zamanda da anakartın özelliklerini kullanmamıza olanak sunan bir yazılımdır. Anakartın olduğu tüm cihazlarda bios’u görmek mümkündür. Bios’un buradaki görevi; bilgisayarı açması ve işlemleri sorunsuz bir şekilde yürütmesidir.

İletişim

İletişim en önemli seçeneklerden biridir. Çünkü anakart ile bileşenlerin temas içerisinde olmasını sağlar. Anakart ile koordineli bir şekilde çalışması gereken RAM, işlemci ve benzeri birçok bileşen iletişim ile dengede dururlar.

Anakart Nasıl Seçilir?

Anakart seçerken bazı unsurları göz önünde bulundurmak gerekir. Bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen en önemli donanımın anakart olduğunu söyleyebiliriz. İşlemcilerin, Ram ve diğer donanımların üstün performans sunabilmesine olanak sunar. Hangi anakart daha iyi ya da hangi anakartı almalıyım? Gibi sorularının en çok sorulan sorular arasında yer aldığını biliyoruz. Doğru anakartı bulmak hiçte kolay olmuyor, bu konuda bir uzmandan yardım almak veya bazı unsurları göz önünde bulundurmak gerekir.

Bilgisayar toplamaya karar veren kişiler maddi açıdan belli bir bütçenin üzerine çıkamaz ve tasarruf etmek için kısıtlı hareket etmek zorundadır. Fiyatı uygun olan anakartlar her zaman tercih sebebi olmuştur. Ancak, uyumsuz ya da yetersiz olan bu anakartlar; ileriki dönemlerde daha büyük sorunlara neden olabiliyor.

Bu yüzden anakart almadan önce bazı detayları çok iyi bilmelisiniz ve anakart almadan önce mutlaka aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız.

Anakart alırken bunlara dikkat edin!

  • İşlemci ile anakartın uyumu kontrol edilmeli
  • Kullanım amacı belirlenmeli
  • RAM ile anakartın uyumluluğu
  • Kasa ile anakart uyumu

Yukarıdaki seçenekleri göz önünde bulundurarak anakart seçimini gerçekleştirebilirsiniz. İşlemci ve RAM ile olan uyum çok önemlidir. Bununla birlikte kullanım amacınızı da göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Neden AMD Ryzen? AMD Ryzen Avantajları Neler? Bilgisayar Donanımları Nelerdir?
Yoruma kapalı.