Bilgisayar Donanımları Nelerdir?

Bilgisayar Donanımları Nelerdir?

Bilgisayar donanımları nelerdir? Bilgisayar Donanımlarını iç ve dış olmak üzere yani; harici ve dahili donanım olarak ikiye ayırabiliriz.

Bilgisayar donanımları nelerdir? Bilgisayar kullanan kişilerin büyük çoğunluğu donanımlar hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu yazımızda sizlere bilgisayar donanımları hakkında detaylara yer vermeye çalışacağız. Bilgisayar üzerinde bulunan donanımlarının ne işe yaradığını ve bu donanımların hangi amaca hizmet sunduklarını sırasıyla öğrenmiş olacağız. Bilgisayar donanımlarının İngilizce karşılığı “hardware” olduğunu da belirtelim.

Bilgisayar Donanımlarını iç ve dış olmak üzere yani; harici ve dahili donanım olarak ikiye ayırabiliriz.

Dış donanım (Harici): Bilgisayar içerisinde yer almayan donanımlara verilen isimdir. Bu donanımlar; USB girişi, kamera, kızılötesi tarayıcı, Bluetooth ve yazıcı gibi benzeri unsurlardır.

İç donanım (Dahili): Dış donanımın içerisinde yerleştirilen parçalara iç donanım diyoruz. Kasa içerisinde yer alan donanımlar, dahili donanım olarak adlandırılır.

Donanımlar farklı isimler ile karşımıza çıkabilir. Dış ortam üzerinden bilgisayara veri aktarmak için görev yapanlara giriş birimi, bilgisayarın kendi bünyesinden dışarıya veri aktarımı yapan birimlere ise çıkış birimi denir.

Bilgisayar Donanımları Nelerdir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi donanımlar ikiye ayrılıyor. İç donanım parçaları:

  • İşlemci
  • Ekran kartı
  • RAM
  • Harddisk
  • Anakart
  • Güç Kaynağı (PSU)
  • Ses kartı

Olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar donanımları nelerdir, sorusuna cevap verdikten sonra gelin bu donanımları yakından inceleyelim.

bilgisayar donanımları nelerdir

İşlemci

İşlemciyi bilgisayarın beyni olarak adlandırabiliriz. İşlemci aynı zamanda da “Central Process” merkezi işletim sistemi olarak bilinir. Bilgisayar üzerinde gerçekleşecek tüm eylemler işlemciye uğramak zorundadır. İşlemci, veri çıkış işlemlerini gerçekleştirirken, depolama ile birlikte veri işleyen ve yazılım komutlarını ele alan bölümdür. Bilgisayar üzerinden klavyeye dokunmak ve benzeri işlemleri yapmak bile işlemcinin bilgisi dahilinde gerçekleşir.

Ekran Kartı

Bilgisayarın işlemcisinde işlenerek monitöre aktarılmasına olanak sunan donanıma ekran kartı diyoruz. Monitör ile işlemci arasında görev yapan ekran kartı, görüntüleri sorunsuz bir şekilde monitöre aktarmaya olanak sunar. Ekran kartları farklı marka ve modellerden oluştuğunu da belirtmek isteriz.

RAM

RAM, bilgisayarlar ve diğer cihazların en önemli donanımlarından biridir. Bilgisayarlarda bulunan tüm bilgileri geçici olarak depolama görevini üstlenen aşırı hızlı bir bileşendir. RAM olarak tabir ettiğimiz bu donanım, bilgisayarların kısa süreli ihtiyaçlarını depolar ve saklanan bu bilgiler ihtiyaç anında hızlı bir şekilde ortaya çıkarılır.

Harddisk

HDD ve SSD olmak üzere iki farklı özellikle karşımıza çıkıyor. Harddisk, bir bilgisayarın en önemli donanımlarından biridir. Harddisk, bilgisayar üzerinde veri depolama amacıyla kullanılan manyetik kayıt işlemini gerçekleştirir. Bu donanıma sabit sürücü ya da HDD veya SSD diyebiliriz. HDD ile SSD sürücülerin çalışma şekillerini her ne kadar farklı olsa da, amaçları aynıdır. Boyut olarak farklı seçeneklere sahip olan harddiskler, bu özelliği ile fiyatları farklılık göstermektedir.

Anakart

Anakart, sadece bilgisayarlarda değil aynı zamanda cep telefonu, tablet ve televizyon gibi birçok elektronik cihazlarda bulunur. Donanımların bir araya gelmesiyle tam uyum içerisinde ve sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sunan parçaya anakart denir.

Güç Kaynağı (PSU)

Bilgisayarın iç kısmında bulunan güç kaynağı, sistem üzerinde görev yapan parçalara eşit bir şekilde enerji sağlayan en önemli donanımlardan biridir. İç donanım olarak görev yapan güç kaynağının diğer bir adı PSU ve açılımı ise; Power Supply Unit’dir. Sadece bilgisayarda değil aynı zamanda güç dağılımına ihtiyacı olan tüm elektronik cihazlarda bu parçayı görmek mümkündür.

Ses kartı

Ses kartı, bilgisayarların ses çalmasına ve kaydetmesine olanak sunan bir donanımdır. Bu donanım anakartta yer alan ISA veya PCI veri yollarına monte edilmesiyle görevini yerine getirir. Ses kartlarının birden farklı özellikleri ve seçenekleri bulunur.

Anakart Nedir, Nasıl Çalışır Ve Anakart Ne İşe Yarar? Linux İşletim Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?
Yoruma kapalı.