DirectX Nedir? DirectX’in Oyunlar Üzerindeki Önemi

DirectX Nedir? DirectX’in Oyunlar Üzerindeki Önemi

DirectX nedir? DirectX, 1996 yılında piyasaya çıkmış ve o günden beri öncülüğünü korumaya devam ediyor. Kısaca; Windows’un oyun konusu.

DirectX nedir? DirectX, 1996 yılında piyasaya çıkmış ve o günden beri öncülüğünü korumaya devam ediyor. Kısaca; Windows’un oyun konusunda liderliğe oturmasına katkı sağlayan arayüz diyebiliriz. O yıllarda çıkarılan DirectX, ilk olarak Windows 95 üzerinde kullanıcılarına sunuldu. Oyun geliştiricilerin işine yarayan bu özellik, düşük seviyeli donanım özelliklerine kolayca erişebilmesine ve oyunlar üzerinde bazı ayarların yapılmasına olanak sunmuştur.

İşletim sisteminin en önemli bileşenlerinden olan DirectX, tüm oyunların Windows üzerinde donanıma erişim sağlamasına olanak sunuyor. Windows, bu konuda birçok donanım yapılandırmasını aynı anda sunmayı başarıyor. Birbirinden farklı yapılandırmalar sayesinde, gerekli olan tüm ince ayarların yapılmasına imkan tanıyor. Oyun yapımcılarının tercih etmiş olduğu bu bileşen, birçok kolaylığı aynı anda sunmayı başarıyor.

DirectX Nedir?

DirectX nedir? Ses kartı, video kartları, bellek ve benzeri donanım bileşenlerine belli bir düzeyde erişim sağlayan bu arabirime DirectX diyoruz. Bu anlatım şekli ile biraz karmaşık geldiğinin farkındayız ve bir de sizlere şu şekilde aktarmaya çalışalım;

Bu birim, belli bir yapıda oyunların ekran kartlarıyla iletişim kurmasına izin verir. Daha önceleri DOS dönemlerinde oyunlar direk video kartları ile temas içerisinde olabiliyordu ve gerekli düzenleme işlemi için dosyaya doğrudan erişim sağlardınız. Ancak, bu işlemi güvenlik ihlali olarak gören Microsoft, Windows 95 ile birlikte erişimi ortadan kaldırmıştır.

directX nedir, directX’in oyunlar üzerindeki önemi

Yani artık oyunların düşük seviyeli donanım özellikleriyle temas içerisinde olmayacağını bizlere gösterdi. Bu durum büyük bir sorun olarak ortaya çıktı ve bunun farkında varan Microsoft, bu engeli ortadan kaldırmak için DirectX’i kullanıcılara tanıttı. O günden sonra oyun ile ekran kartı arasında iletişim kuran bir araç ortaya çıkmış oldu. Bu büyük kolaylık tüm oyun üreticilerini oldukça memnun etmiştir.

DirectX’in sadece Windows’a özgü bir bileşen olduğunu hatırlatmak isteriz.

DirectX 12 Ultimate

DirectX 12 Ultimate, DirectX 12 altyapısını olduğu gibi kullanıyor diyebiliriz. Çok fazla bir özellik olmasa da son iki yıl içerisinde eklenen birkaç özellik yer alıyor. Bu yeni özelliklerden ilki ve en önemlisi; DirectX Raytracing 1.1; DirectX 12 Ultimate, ışın izleme özelliğini Windows ve Xbox Series X oyun konsolu üzerinde bulunuyor.

DirectX 12 Ultimate Yeni Nesil Oyunlara Özel

DirectX 12 Ultimate, değişken oranlı gölgelendirmeye sahip olmasıyla birlikte, GPU’nun merkezinde bulunan nesneleri çalıştırmak için enerjiyi daha verimli bir biçimde kullanmasına izin vermesiyle birlikte daha iyi kare hızları ortaya çıkmış oluyor. DirectX 12 Ultimate teknolojisinin ortaya çıkmasıyla beraber gerçekçi oyunlara büyük destek sağlamış oldu. Oyun yapımcıları için daha kaliteli dokulara, gerçeğe yakın aydınlatmaya sahip ve daha sürükleyici oyunlar tasarlamalarına büyük olanak sunuyor.

Bu yeni özellikten yararlanabilmek için DirectX’in en son sürümüyle uyumlu bir ekran kartına sahip olmanız gerekir. Bu sayede ortaya çıkan büyük farklılığı daha net görmüş olursunuz.

DirectX 12 Ultimate’ın sunmuş olduğu özellikler, birçok kullanıcıyı yakından ilgilendiriyor ancak öncelik olarak Windows bilgisayarlar üzerinden hizmete başlayacağı, bazı kullanıcıları derinden etkiledi.

AMD RX 6000, NVIDIA GeForce RTX 30 ve Intel tarafından piyasaya çıkarılmak üzere hazır hale getirilen Xe HPG ekran kartları; DirectX 12 Ultimate desteği ile satışa çıkacaktır. Sadece Intel için değil aynı zamanda çıkması beklenen diğer kartlarında, DX12 Ultimate desteğine yer vereceğini belirtelim. Yeni bir DirectX sürümünün olacağı bilgisi aktarılıyor olsa da, bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Konuyla ilgili Microsoft tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını da belirtmek isteriz.

FTP Güvenli Mi? FTP Ne Kadar Güvenli? Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?
Yoruma kapalı.