DNS Nedir?

DNS Nedir?

DNS, Domain Name System olarak tanımlanmaktadır. Türkçeye tam olarak karşılığı Alan Adı Sistemi olarak çevrilmektedir.

DNS, Domain Name System olarak tanımlanmaktadır. Türkçeye tam olarak karşılığı Alan Adı Sistemi olarak geçen bu sistem internet kullanıcılarına kolaylık sağlamak adına üretilmiş bir sistemdir. Basit bir şekilde açıklayacak olursak bu sistem IP adreslerinin çözümlenmesi için oluşturulan bir çözümleme sistemidir.

İçerik Başlıkları

DNS

Aslında her kullanıcı internette bir siteyi ziyaret ettiğinde aslında internet sitesinin IP adresiyle iletişim kurmaktadır. Bilgisayarlar için harfler, kesitler, nokta veya virgüller sadece birer sayı olarak nitelendirilmektedir. İnternet üzerinden ziyaret edilen her sayfanın aslında kendi içerisinde bir IP numarası bulunmaktadır. IP Adresine erişim sağlayabildiğimiz sayfalarla iletişim kurabiliriz. Bu sistem bizlere bu ayrıcalıkları tanımlar.

Daha basit anlatmak gerekirse DNS denilen sistemi telefon numarasını kaydettiğimiz rehber gibi düşünebiliriz. Telefonunuza kayıtlı birisini ararken numarasını yazarak aradığınızda kayıt ettiğiniz şekilde arandığını görürsünüz. Ya da telefonunuzda kayıtlı birisini rehber üzerinden aradığınızda alt kısımda aradığınız kişinin numarasının çıktığını görürsünüz. DNS de tam olarak internetin rehberi niteliğindedir. DNS denilen sistem olmasaydı ziyaret ettiğimiz sayfaların her birinin teker teker IP Adreslerine giriş yaparak bulmak zorunda kalacaktık. Buda bizlere büyük zaman kaybı olarak geri dönecekti.

dns

DNS Nasıl Çalışır?

Bu sistemlerin çalışabilmesi için çözümleyici sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çözümleyici sistemlerin asıl amaçları alan adlarına karşılık gelen IP Adresini çözümlemektir. Çözümleyicilere DNS İstemcileri adı verilmektedir. Bir DNS sisteminde birden fazla çözümleyici kullanılması daha iyi geri dönüş sağlamaktadır. Çünkü birisinin bozulması durumunda diğerleri tarafından çözümleme gerçekleşebilecektir.

İnternet tarayıcımız üzerinden bir alan adını yazıp tıkladığımızda tarayıcımız ilk önce bu alan adının karşılığını işletim sisteminde sorgulamaya başlar. Daha sonra işletim sisteminden cevap alamazsa modeme sorar. Buradan da cevap alamazsa son olarak bizlere hizmet veren internet servis sağlayıcılarına(ISP) sorar. Son olarak da buradan da cevap döndüremezse son olarak DNS sunucularına başvuru yapar. Bu işlem zincirinde hepsi başarısız olursa internet sayfasına erişim sağlanamaz ve hata kodu ile karşılaşırız.

Elbette DNS hizmetinin kullanıldığı alanlar sadece bununla sabit değildir. İnternette .com .org .tr .de .az gibi sonuna ek alan alan adlarını da bu sistem yönetir. İnternette yer alan bazı alan adlarını incelemek gerekirse:

  • Com : Ticari kuruluşları temsil eden alan adlarıdır.
  • Edu : Eğitim kurumlarına ait alan adını temsil eder.
  • Org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan kurumları göstermektedir.
  • Net : İnternet omurgası işlevini üstlenen ağları gösterir.
  • Gov : Devletin kurumlarını temsil eder.
  • Mil : Askeri kurumların aldığı alan adını temsil eder.
  • Num : Telefon numaralarını bulabileceğiniz yerleri gösterir.

 

IP Nedir?
Yoruma kapalı.