Dünyaca Kullanılan İşletim Sistemleri Ve Özellikleri

Dünyaca Kullanılan İşletim Sistemleri Ve Özellikleri

Dünyaca kullanılan işletim sistemleri nelerdir? İşletim sistemi nedir? İşletim sistemlerinin özellikleri nelerdir? Cevapları burada.

Günümüz teknolojisinde hizmet sağlayan işletim sistemlerinin birbirinden farklı özellikleri ve bu özelliklerinin yanı sıra; artı ve eksi yönleri bulunuyor. Bu yazımızda işletim sistemi nedir? Dünyaca kullanılan işletim sistemleri nelerdir? Ve bu işletim sistemlerinin özelliklerine detaylı bir şekilde yer vermeye çalışacağız.

Kullanmakta olduğumuz bilgisayarın, akıllı telefonların, tabletlerin ve buna benzer teknolojik cihazların çalışmasını sağlayabilmek adına işletim sistemine ihtiyaç vardır. Kullanıcı isterse hali hazırda olan işletim sistemini silebilir veya farklı bir işletim sistemi ile değiştirebilir. Silme işleminin ardından tekrar geri aynı işletim sistemini yükleyebileceğini belirtmek isteriz.

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi nedir? Bilgisayarlarımızda bulunan veya diğer benzeri teknolojik cihazlarımızda yer alan programların çalışabilmesi için işletim sistemine ihtiyaç duyulur. İlgili program çalıştırılmadan önce; sistemden destek alarak, programların ana belle bölümüne yerleştirilmesi gerekir. Bu bahsetmiş olduğumuz işlem, bilgisayarın ilk açılış esnasında gerçekleşir ve sistem bunu otomatik olarak yapar.

dünyaca kullanılan işletim sistemleri ve özellikleri

Dünya üzerinde bulunan işletim sistemlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

İşletim Sistemleri Nelerdir?

Windows İşletim Sistemi

Microsoft tarafından kullanıma sunulan bir işletim sistemidir. Windows İşletim Sistemi ilk piyasaya çıktığında MS-DOS olarak insanlara tanıtılmıştı ancak ilerleyen yıllarda isim değişikliğine gidilerek Windows ismi verilmiştir. Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sisteminin Windows olduğunu da belirtmek isteriz.  Kolay kullanımı ile liderliğini korumaya devam etmesi ve kendi alanında tek rakibinin Linux işletim sistemi olduğunu söyleyelim.

MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi

Apple firması tarafından üretilmiş olup, dizüstü bilgisayarlar üzerinde kullanılan bir tür işletim sistemidir. MacOS işletim sisteminin kullanımı Windows kadar yaygın olmasa da, yabana atılacak kadar da az değildir. MacOS işletim sistemi ilk defa 1984 yılında ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Günümüzde hala kullanılan en iyi işletim sistemleri arasında yer alıyor.

UNIX İşletim Sistemi

Brain Kernighan tarafından icat edilmiş olan Unix, 1960’lı yılların sonuna doğru karşımıza çıkıyor. En önemli özelliğinin C yazılım dili ile oluşturulmuş olması diyebiliriz ve bu özelliği ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Günümüzde pek yaygın bir işletim sistemi olduğunu söyleyemeyiz.

Linux İşletim Sistemi

Linux işletimi 1991 yılı başlarında adını duyurmaya başlamış ve çok kısa süre içerisinde dünya üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu işletim sisteminin en önemli özeliği açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasıdır. Virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemlerinden biri olduğunu belirtmek isteriz. Windows işletim sisteminden sonra en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alıyor.

işletim sistemi nedir

Pardus İşletim Sistemi

Pardus, yerli işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Linux işletim sistemini örnek alarak geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur.  Bu işletim sisteminin TÜBİTAK tarafından hayata geçirildiğini de hatırlatmak isteriz. Kolay kullanımı, hızlı kurulabilir olması ve de çoklu dil desteğinin bulunması artı özelliklerindendir.

Android İşletim Sistemi

Android İşletim Sistemi, Google dahil olmak üzere birden fazla girişimcinin katılımı ile ortaya çıkmıştır. Linux tabanı üzerinden geliştirilen bu işletim sistemi, mobil cihazlar üzerinde kullanılıyor. Bu işletim sistemini değerli kılan en önemli özelliği; açık kaynak kodlu olması ve kolay kullanımıdır. Android İşletim Sistemini neredeyse hemen herkes çok yakından tanıyor diyebiliriz. Çünkü dünya üzerinde milyonlarca cihaz üzerinde hizmet sunması; tanınmasına büyük olanak sağlıyor.

iOS İşletim Sistemi

iOS işletim sistemi deyince birçoğunuzun aklına direk Apple cihazları geliyordur. Bu konuda aslında çok haklısınız çünkü Apple cihazları üzerinde kullanılan bir işletim sistemidir. Apple, Mac OS işletim sistemini temel alarak hayata geçirmiş olduğu bir sistem ve bu sistem genel olarak mobil cihazlar üzerine kullanılıyor.

İşlemci Nedir? İşlemci Çeşitleri Ve Çalışma Şekli iOS İşletim Sistemi Nedir Ve Avantajları Nelerdir?
Yoruma kapalı.