Ekran kartı nedir? Ekran Kartı Ne işe yarar?

Ekran kartı nedir? Ekran Kartı Ne işe yarar?

Ekran kartı nedir? Ekran kartının görevleri nelerdir? Ekran kartı ne işle ayarar? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Oyun ve iş bilgisayarlarında karşımıza çıkan ekran kartları olmazsa olmaz donanımlar arasında yer alıyor. En önemli donanımlardan biri olan ekran kartı ne işe yarar? Ekran kartı nedir? Ekran kartının görevleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayar almaya karar veren kişiler; işlemci, ekran kartı ve bu gibi detaylara çok dikkat eder. İster dizüstü bilgisayar olsun isterse toplama bilgisayar, her ikisinde de ekran kartının kalitesi ve özellikleri çok önemlidir. Bir bilgisayarın ekran kartı ne kadar kalitesi ise o kadar sorunsuz bir kullanım imkanı sunar. Bu yüzden bilgisayar almadan önce donanımlarını çok iyi incelemek ve aynı zamanda da karşılaştırmak gerekir.

Ekran kartı nedir?

Ekran kartı nedir? Ekran kartı olarak bildiğimiz bu parçayı aynı zamanda grafik kartı olarak da adlandırabiliriz. Bilgisayardaki görüntüyü işleyip monitöre aktarmayı sağlayan bir donanım türüdür. Ekran kartını sizlere iki cümle ile anlatmaya çalışmış olabiliriz ancak ekran kartları üzerinde bulunan farklı özelliklerin büyük kolaylıkları beraberinde getirmesinin yanı sıra birçok özellikleri bizlere sunar. Ekran kartının uyumu ile elde edilen sonuçlar, yüksek grafikli oyunlar oynamamıza ve performans dolu bir deneyim yaşamamıza olanak sunar. Monitör üzerinde gözünüze çarpan her şey ekran kartının bizlere sunmuş olduğu görüntülerdir. Aktarım işleminin hızlı olması ile kaliteli görüntü sunabilmesi daha fazla verim ala bilmemize olanak sunar.

ekran kartı nedir, ekran kartı ne işe yarar

Ekran kartı nasıl çalışır?

Günümüz teknolojisinde çeşitli ekran kartları karşımıza çıkar ancak VGA olarak adlandırmış olduğumuz ekran kartları en çok kullanılan kartlar arasında yer alıyor. Bilgisayarda sayısal veri olarak adlandırılan analoğ veriyi sayısala çevirirler. Bilgisayar üzerinde görev yapan işlemci, grafiksel görüntüyü çevirmesi için ekran kartına iletir ve gelen bu bilgileri ekran kartı kendi içinde ayrıştırarak gerekli grafik hesaplanır ve detaylı bir şekilde işlenir.

Ekran kartında bulunan dahili bellek gerekli hesaplamaları yaparak bu bilgileri depolar. Bu işlemin sonunda ise; geometrik bilgiler ve diğer işlemler ile birlikte ön belleğe depolanarak ekran görüntüsü ortaya çıkarılmış olur.

Ekran kartı ne işe yarar?

Ekran kartı ne işe yarar? Bu soru, birçok kullanıcı tarafından soruluyor olması ve ne işe yaradığı da her zaman merak konusu olmuştur. Piyasada bulunan ekran kartlarının özellikleri birbirinden farklı olduğu gibi işleyiş şekilleri de birbirinden ayrıdır. Farklı özelliklere sahip olması, fiyat farklılığını da ortaya çıkarmış oluyor. Oyun bilgisayarları ve iş bilgisayarı üzerinde bulunan donanımların fiyatları normal bilgisayarlarınkinden daha farklı olup, fiyatları da yüksektir. Hal böyle olunca ekran teknolojileri ve özellikleri ortaya çıkmış oluyor.

ekran kartı nasıl çalışır

Bilgisayardaki ekran kartı, ana kart üzerine AGP ve PCI express slotlarına direk olarak bağlanır. Çünkü daha hızlı veri transferi yapabilmek adına bu işlemin gerçekleşmesi gerekir. Ekran kartının sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlayan GPU ve bununla birlikte aynı anda çalışan ekran kartı belleği yer alır. Kart üzerindeki işlemlerin sorunsuz ve daha hızlı gerçekleşebilmesini sağlamak adına ekran kartı bellekleri, ekran kartı üstüne monte edilir.

Yapılan bu işlem sayesinde bilgisayar belleği kullanma ihtiyacı olmadan görüntü işlemlerinin tamamı ekran kartı üzerinde gerçekleşmiş olur. Ekran kartının asıl görevi; harddisk, ram ve işlemci gibi anakart üzerinden aldığı dijital bilgileri kendi içerisinde dönüşmesi sonucunda monitöre yansıtmasıdır. Bu yüzden ekran kartı olmayan bir bilgisayarın monitöre görüntü aktarması mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda ekran kartı, bilgisayar üzerinde gerçekleştirilen grafik, yazı, resim ve film gibi unsurların oluşturulmasında; monitör ve işlemci arasında bağ kuran bir donanımdır.

RAM nedir? RAM Hakkında Merak Edilenler İşlemci Nedir? İşlemci Çeşitleri Ve Çalışma Şekli
Yoruma kapalı.