Firmware Nedir? Firmware Ne İşe Yarar?

Firmware Nedir? Firmware Ne İşe Yarar?

Firmware nedir? Firmware ne işe yarar? Sorularına detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Firmware ismini ve kavramı hakkında.

Firmware nedir? Firmware ne işe yarar? Sorularına detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Firmware ismini ve kavramını birçoğumuz yakından bilirken, birçoğumuz ise bu kavramın ne işe yaradığını henüz bilmiyor. Gelin bu kavramın ne işe yaradığını hep birlikte inceleyelim..

Firmware, cihazların tam anlamıyla çalışmasını sağlayan önemli yazılımlardan biridir. Bilgisayar çalışabilmesi için işletim sistemine ihtiyaç duyar ve işletim sistemi olmayan bir bilgisayarın çalışması mümkün değildir. Aynı şekilde donanımların çalışması için de yazılıma ihtiyacı vardır. İşte, biz bu yazılıma; Firmware ismi veriyoruz.

Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; sadece bilgisayarlar üzerinde değil, alışık olduğumuz birçok elektronik tesisat üzerinde kullanılan bir yazılımdır. Trafik ışıklarının eş zamanlı çalışmasını sağlayan yazılım Firmware olduğunu söylemek isteriz. Eğer bu yazılım olmasaydı, trafik ışıkları görevini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi mümkün olmayacaktı ve güvenlik kameraları, bulaşık makineleri ve çamaşır makinesi gibi birçok cihazlar üzerinde de bu yazılım yer almaktadır.

Bilgisayar üzerinden inceleme yaptığımızda ise; anakart üzerinde bulunan çipin içerisinde Firmware yazılımı mevcuttur. Bu yazılım sayesinde anakart diğer bileşenler ile sorunsuz bir şekilde iletişime geçmiş olur. Firmware yazılımının olmadığını varsayarsak, anakart bilgisayar içerisinde bulunan diğer donanımları göremeyecek ve iletişim halinde olamayacaktır. Aynı şekilde HDD sürücüler içerisinde de Firmware yazılımı yer alır ve bu yazılım sayesinde yapması gereken işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getirmiş olur.

Firmware, Cihazların Neresinde Bulunur?

Firmware, yalnızca veri okumaya açık olan ROM kısmında bulunur. Firmware yazılımının saklanması için ROM’a ihtiyaç vardır, bunun nedeni ise; cihaz üzerindeki enerjinin kesilmesiyle içerisinde bulunan verilerinden silinmemesi gerekir. Kullanıcı bilgisayarı kapattığı zaman BİIS içerisinde bulunan veriler silinmez ve olduğu gibi korunmaya devam eder. Eğer veriler silinmiş olsaydı, bilgisayarınız görevini yerine getiremezdi.

firmware nedir, firmware ne işe yarar

ROM’lar üzerinde inceleme yaptığımız da, donanım üreticisi tarafından programlandığını görüyorduk ancak günümüzde EEPROM olarak programlana bildiğini söylemek isteriz. Aynı zamanda silinebilir olması artı bir özellik çünkü yeniden programlanmaya imkan sunmuş oluyor. İşleyiş bu şekilde olmamış olsaydı BIOS üzerinde güncelleme yapmak mümkün olmayacaktı.

Firmware Güncellemesi Yapılabilir Mi?

Elbette Firmware güncellemesi yapılabilir. Bu önemli güncellemeler cihazlar için oldukça önemlidir. Cihaz güvenliğini sağlamak ve daha fazla özellik sunmak için yapılan bir işlemdir. BIOS güncellemesinin ardından anakarta daha fazla işlemci desteğinin eklendiğini görmek mümkündür.

Ancak, bu güncelleme işlemini yaparken bazı detaylara çok dikkat etmek gerekir. Güncellemeye başladığınız andan itibaren cihazınızın elektriğinin korunması gerekir, eğer elektrik kesilmesi gibi bir durum yaşanırsa; cihazınız kullanılmaz bir hale gelecektir. Güncelleme esnasında cihaza gelen elektriğin kesilmesiyle Firmware bozulur ve görevini yerine getiremez. Bazı cihazlar üzerinde bulunan çift BIOS sistemine sahip anakartlar bu gibi sorunları ortadan kaldırmış oluyor. İlk BIOS üzerinde böyle bir hatanın görülmesiyle, ikinci BIOS üzerinde Firmware sağlam olarak durur.

Firmware Bozuldu Ne Yapabilirim?

Firmware bozuldu ne yapabilirim? Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız ilk yapmanız gereken işlem cihaza ait olan kullanma kılavuzunu kontrol etmek olacaktır. Tüm cihazlar üzerinde mutlaka bir kurtarma bölümü yer alır. Bir tuş yardımı ile veya farklı bir yöntem sayesinde kurtarma işlemini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Kurtarma işleminin gerçekleştirilememesi durumunda en yakın yetkili servise gitmeniz en doğru karar olacaktır. Yetkili servislerde bulunan orijinal yazılım ile tekrar ROM çipine yüklenir ve yaşanan sorun ortadan kaldırılır.

Yukarıda Firmware nedir? Firmware ne işe yarar? Sorularına detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Hash Nedir? Hash Nasıl Çalışır? FTP Güvenli Mi? FTP Ne Kadar Güvenli?
Yoruma kapalı.