Flash Bellek Nedir? Flash Bellek Ne İşe Yarar?

Flash Bellek Nedir? Flash Bellek Ne İşe Yarar?

Flash bellek nedir? Flash bellek ne işe yarar ve Flash bellek avantajları nelerdir? Merak edilen bu soruların cevabı yazımızında..

USB Bellek veya Flash bellek olarak tabir ettiğimiz bu aygıtlar, kapasitesi doğrultusunda verileri depolayan ve depolanan bu verileri saklayan hafıza birimidir. Boyutlarının oldukça küçük yapıda olması kişiye taşıma kolaylığı ile birlikte kullanım kolaylığı sağlıyor.  Veri taşıma işleminde kullanılacak olan aygıtların hafif ve küçük olmasına özen gösteren kullanıcılar, tercihlerini USB bellekten yana kullanmaktadır. Hız konusunda da tercih sebebi olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu yazımızda Flash bellek nedir? Flash bellek ne işe yarar ve Flash bellek avantajları nelerdir? Sorularına yer vereceğiz.

Kullanımda olan USB bellekler, farklı markalar tarafından çeşitli özelliklerle üretilir. Özellik olarak bu ürünler; tasarım, kapasite, hız ve malzeme kalitesi olarak karşımıza çıkar. Özellik ne kadar fazla ise fiyatlar da o kadar yüksek olacaktır.

Flash Bellek Nedir?

Flash bellek nedir? Veri depolama görevini üstelenen bu aygıtlara USB bellek diyoruz. Elektrik kesilse bile verileri saklamaya devam eder ve aynı zamanda bu verileri; elektronik ortamda silinip tekrardan proglanmasına olanak sunar. Aygıt içerisinde bulunan bellek devresi sayesine depoları koruma altına alır ve saklamaya devam eder. Bu aygıtlar, USB port bağlantısına sahip olan cihazlara kolay bir şekilde bağlanır ve karşı üzerinden üzerinden verileri depolar veya veri aktarım işlemini gerçekleştirir.

flash bellek nedir, flash bellek ne işe yarar

Flaş bellekler elektronik bir yapıya sahiptir. Mekanik bir yapıya sahip olmayan bu aygıtların içerisinde hareketli parçalar bulunmaz. Hareketli parça yerine içerisinde küçük devre ve hafıza çipi yer alır. Yapısal olarak neredeyse RAM’ler ile aynı benzerliğe sahip diyebiliriz. İki aygıt arasındaki en önemli fark; USB bellek üzerinde bulunan veriler silinebilir ve tekrar yüklenebilir ancak RAM’lerde bu işlemi bilgisayar yerine getirir.

USB Bellek Kapasitesi

USB bellek kapasitesi kullanım amacına göre farklılık gösterir. Şu an için en çok tercih edilen seriler; 8, 16, 32, ve 64 GB’dir. Bundan 3-5 yıl önce yüksek kapasiteye sahip USB bellek bulmak çok zordu ve hatta yok denecek kadar azdı. Ancak, günümüz teknolojisinde dosyaların boyutları oldukça fazla büyük yapıya sahip olmaya başladı ve hal böyle olunca da; 1 TB kapasiteye sahip belleklerin ortaya çıkmasına katkı sağladı. Çoğunlukla kullanım amaçları veri saklamak yerine hızlı veri aktarabilme olarak karşımıza çıkıyor ve bu yüzden yukarıdaki seçenekler daha fazla tercih sebebi diyebiliriz.

Sadece doküman ve bellek türü içerikler kullanılacak ise 8, 16, 32, ve 64 GB kapasitesine sahip bellekler yeterli olacaktır. Eğer, film, müzik ve program tarzı içerikler için kullanılacaksa; yüksek kapasiteli USB bellek tercih etmek gerekir.

flash bellek avantajları

USB bellek temel kavramlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kapasite: HDD ve SSD sürücülerde olduğu gibi bu ürünlerinde de farklı depolama kapasitesine sahip modeller bulunur. Kapasite durumu saklanması gereken verinin GB miktarını belirler.
  • Yazılım: Kullanımda olan tüm bellekler; Linux, Windows ve Mac gibi benzeri işletim sistemleri ile uyum içerisinde çalışır. Ürünlerini piyasaya çıkaran üreticiler, bu ürünleri daha verimli bir hale gelebilmesi için ek yazılım seçeneği sunar. Bu sayede daha hızlı bir şekilde veri aktarabilir ve depolama işlemini gerçekleştirebilir.
  • Bağlantı Hızı:USB bellekte en önemli unsur bağlantı hızıdır. Bu aygıtlarda bağlantı hızını belirleyen etken USB portdur. Bu doğrultuda USB arabirimleri 0, 1.1, 2.0 ve 3.0 ve en hızlı arabirimi ise; 3.0 versiyonudur. Dokuz telli yapısı sayesinde çok hızlı bir şekilde veri depolayabilir ve aynı şekilde aktarım işlemini gerçekleştirebilir.

USB Bellek Avantajları

  • Hafif ve küçük bir yapıya sahip olması,
  • Depolama ve aktarım hızının yüksek oluşu,
  • Hareketli parçaların bulunmaması,
  • Düşmeye ve darbelere karşı dayanıklı olması.
Modem Nedir, Nasıl Çalışır? Modem Çeşitleri Nelerdir? Neden AMD Ryzen? AMD Ryzen Avantajları Neler?
Yoruma kapalı.