FTP Güvenli Mi? FTP Ne Kadar Güvenli?

FTP Güvenli Mi? FTP Ne Kadar Güvenli?

FTP güvenli mi? Sorusu, kullanıcıların merak ettiği en önemli sorular arasında yer alıyor. Paylaşım ve dosya aktarımında lider yazılımlar.

FTP güvenli mi? Sorusu, kullanıcıların merak ettiği en önemli sorular arasında yer alıyor. Paylaşım ve dosya aktarımı konusunda lider olan bu programların ne kadar güvenli olduğu merak konusu olmuştur. Web 1.0 döneminden beri kullanmakta olduğumuz ve aynı zamanda en çok tercih edilen eski bir dosya transfer programıdır.

Pek çok kullanıcının vazgeçmediği FTP programı, birçok güvenlik zafiyetlerini beraberinde getiriyor. Kullanım alışkanlıklarından dolayı hala büyük oranda kullanıcıya sahip olan FTP hakkında merak edilenlere detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız. Her ne kadar alışkanlıkları bırakmak zor olsa da, güvenlik zafiyetinden dolayı kullanımının bırakılması gerektiğini düşünüyoruz.

FTP programının açılımı (File Transfer Protocol)demek, Türkçe açılımı ise; (Dosya transfer protokolü) anlamına gelir. Web yıllarının ilk dönemlerinde kullanılan Web 1.0, şimdiki gibi aktif çalışan ve güncelleme yapılan bir alt yapıya sahip olmadığını belirtmek isteriz. Güncellenme dönemlerinde yeni eklenecek olan özellikler bir metin editörü üzerinden hazırlanır ve FTP protokolü aracılığı ile sunucuya gönderilirdi. Teknolojinin yeni boyuta ulaşmasıyla birlikte bu işleyişe son verildi. Ancak, bu eski kullanım alışkanlıklarını devam ettiren birçok kişi bulunuyor. Eski teknoloji üzerinden kullanımın devam edilmesiyle birlikte dosya yükleme işlemlerinin de bu araç üzerinden gerçekleştirilmesi bir hayli fazla olarak karşımıza çıkıyor.

FTP protokolündeki kritik güvenlik zafiyetleri birçok web sitesi sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

ftp güvenli mi? ftp ne kadar güvenli

FTP Neden Güvenli Değil?

FTP güvenli mi? Sorusundan sonra neden güvenli değil gelin hep birlikte detayları inceleyelim. Bundan 10 yıl öncesine göre baya yol katettiğimizi düşünürsek, güvenlik konusunu daha çok dikkate almamız gerektiği bir gerçektir. Sitelerin ve sunucuların güvenliğini sağlamak için birbirinden farklı antivirüs programlarına yer vermek maalesef tek başlarına yeterli olmuyor. Bazı önlemlerinde mutlaka alınması gereklidir. Klasik FTP programını kullananlar çok iyi bilir ki, 21. bağlantı noktası üzerinden bağlantılar sağlanır. Bu bağlantı noktası üzerinden gerçekleşen bağlantılar, şifresiz olarak sağlanır ve yapılacak olan veri akışı da otomatik olarak şifresiz yapılmış olur. Bu durum oldukça sakıncalı bir işlemdir.

FTP’ye daha iyi bir alternatif olarak SFTP’yi önerebiliriz. SFTP (Secure FTP) üzerinden gerekli bağlantıyı sağlarken, Filezilla ve benzeri FTP programları ile 22. bağlantı noktasını tercih etmek gerekecek. Bu tercih ile birlikte kullandığınız sunuyu da detaylı olarak kontrol etmeniz gerekir. Çünkü kullandığınız paylaşımlı hosting hizmetinizin de 22. Port üzerinden erişim vermesi gerekir. Bu port üzerinden erişim verilmemesi durumunda FTP programını 22. Porttan kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte birçok kişi FTP üzerinden dosya düzenleme işlemlerini gerçekleştirirler. Bu düzenleme ile birlikte onlarca hatanın ortaya çıkması kaçınılmaz olur. FTP programı aracılığı ile uzak sucuda bulunan bir dosyayı düzenlemeye kalkışmanız ile birlikte, düzenlemek istediğiniz dosya ön belleğe alınarak not defteri benzeri düzenleyiciler ile erişime açılacaktır. Erişim ile birlikte kodlama üzerinde hatalar ve Türkçe karakter sorunları ortaya çıkar. Bu hatalar, kullanıcıyı uğraştıran en önemli sorunlardan biridir.

FTP Programına Alternatif Ürünler Hangileri?

FTP programına alternatif olarak kullanılacak ve güvenlik bakımından üst düzey teknolojiler bulunmaktadır. En önemli alternatif programları şu şekilde sıralayabiliriz;

SSH Dosya-Alışveriş Programı

SSH kullanımının amacı her ne kadar uzak sunucu yönetmek olsa da, dosya transfer işlemine de izin vermektedir. CuteFTP, Filezilla ve benzeri FTP programları üzerinden 22. Portu kullanarak, uzak sunucuya sorunsuz ve güvenli olarak bağlanmış olursunuz.

Hosting Kontrol Paneli Dosya Yöneticisi

Yukarıdaki seçeneklere ek olarak; hosting kontrol panelinde bulunan dosya yöneticileri de kullanılabilir. Bu yerden gerekli olan tüm dosya transferini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Firmware Nedir? Firmware Ne İşe Yarar? DirectX Nedir? DirectX’in Oyunlar Üzerindeki Önemi
Yoruma kapalı.