Harddisk Nedir? Ne İşe Yarar Ve Merak Edilenler

Harddisk Nedir? Ne İşe Yarar Ve Merak Edilenler

Harddisk Nedir? Veri depolama işlemini sağlamak amacıyla kullanılan manyetik kayıt işlemine verilen isimdir. Sabit sürücü, harddisk veya HDD.

Harddisk Nedir? Veri depolama işlemini sağlamak amacıyla kullanılan manyetik kayıt işlemine verilen isimdir. Sabit sürücü, harddisk veya HDD olarak isimlendirdiğimiz bu aksamı; bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi birçok cihaz üzerinde görmek mümkündür. Boyut olarak küçük görülebilirler ancak o küçük yapının içerisine milyonlarca bilginin kayıt altına alındığını belirtmek isteriz. Veri depolamasında kullanılan sabit sürücülerin birbirinden farklı boyutları yer alır.

Yukarıda Harddisk nedir? Sorusuna kısaca cevap verdik, şimdi detayları kısaca inceleyelim.

Sabit diskleri sadece bilgisayarlarda değil birçok elektronik cihazlarda görmek mümkündür. Örneğin; cep telefonu, tablet ve fotoğraf makineleri gibi birçok teknolojik cihazlarda yer alırlar. Bu önemli aksam; görüntü, video, görsel, ses, film ve yazılım gibi verilerin korunmasına ve depolanmasına olanak sunar.

Harddisk içerisinde bulunan veriler güvenli bir şekilde saklanır, müdahalede bulunulmadığı sürece kaybolmaz veya silinmez. Veri saklamanın en güvenli yolu harddisklerdir.

harddisk nedir, harddisk ne işe yarar

Harddisk Nasıl Çalışır?

Harddisk nasıl çalışır? Sabit sürücünün çalışma mantığı her zaman merak konusu olmuştur. HDD harddiski örnek alarak açıklama yapmak gerekirse; dönen disklerin görev yapmasıyla işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getiren önemli bir parçadır. Diskin yüzeyi manyetik bant ile kaplanmış olup, disk plakları ise manyetik özelliği bulunmayan cam ya da alüminyum gibi malzemelerden oluşur. Disklerin hemen üzerine konumlandırılmış olan okuma-yazma kafaları, bu önemli işlemleri yerine getirmekle görevlidir.

Plak üzerinde sayısız denecek kadar bulunan iz, eşit genişliğe sahiptir. Her halka arasında bulunan eşit boşluklar, kafanın yanlış hizalanmasının önüne geçerek, hata yapma riskini ortadan kaldırmış olur. Dönmekte olan diskin merkezine yakın konumda bulunan bit, bulunduğu konumdan daha uzakta olan bite daha yavaş geçer. Bütün bitlerin aynı hızda okunması; yavaşlamanın ve oluşabilecek hataların önüne geçmek için önemli bir unsurdur. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için diskin segmentlerine kaydedilen bitlerin arasında oluşan boş kısımların artması sağlanır.

Harddisk Ne İşe Yarar?

Harddisk ne işe yarar? Bu sorunun cevabını birçoğumuz biliyoruz olsak da bilgisayarla yeni tanışan kişilerin merak ettiği en önemli sorulardan biri olduğunu da söylemek isteriz. HDD olarak bildiğimiz harddisk ya da sabit sürücü, bilgisayar üzerinde bilgileri depolamaya yarayan, bilgileri güvenli bir şekilde saklayan ve bilgileri kayıt altına alan bir tür hafıza diyebiliriz. Tek bir bilgisayar üzerinde birden fazla sabit sürücü yer alabilir veya tek bir harddiski birden fazla bölümlere ayırabilirsiniz.

harddisk nedir, harddisk hakkında merak edilenler

İlk sabit sürücü “C” sürücü olarak oluşturulur. Oluşturulan “C” sürücüsünden sonra sırasıyla; D, E, F olacak şekilde farklı sürücülere yer verebilirsiniz.

Sabit sürücü üzerinde bulunan bilgiler her daim koruma altındadır. Elektrik kesilmesi gibi durumlarda bilgiler silinmez, veriler korunmaya devam eder. Bilgisayarın açılmaya başlamasıyla birlikte sabit sürücü devreye girerek, işletim sistemini ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler. Saklamak istediğiniz veriler ise sistem üzerinde saklanmaya devam edilir ve olası arızalar dışında bu veriler kesinlikle kaybolmaz. Sakladığınız veriler, disk üzerine manyetik değişim gerçekleştirerek yazılır.

Harddisk Boyutu Önemli Mi?

Harddisk boyutu önemli mi? Harddisk boyutu ne kadar olmalı? Gibi sorular sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kullanıcı, harddisk boyutu konusunda kararsız kalabiliyor ve kararsız kalmasıyla da, harddisk boyutu konusunda arayışların içerisine girdiklerini görüyoruz. Ancak, boyut kişinin ihtiyacına göre farklılık gösterebilmektedir. Ufak dosya aktarımları için küçük boyutlu harddisklerin yeterli olacağını belirtmek isteriz.

Kullanmakta olduğunuz bilgisayarı ya da bilgisayarları yedeklemeniz gerekiyorsa büyük çaplı bir harddiske ihtiyaç olacaktır. Bununla birlikte yedeklemek istediğiniz dosyalar oldukça fazla ise yine aynı şekilde; harddiskin boyutu geniş çaplı olmalıdır. Örneğin; çok sayıda video, resim ve ses dosyaları bulunursa ve bulundurmaya devam edecekseniz, büyük boyutlu HDD almak yararınıza olacaktır.

SSD Nedir, Avantajları Nelerdir? Modem Nedir? Kullanılan 3 Modem Türü
Yoruma kapalı.