Hash Nedir? Hash Nasıl Çalışır?

Hash Nedir? Hash Nasıl Çalışır?

Hash nedir ve hash nasıl çalışır? Birçok kişi hash’ın ne olduğu ve ne işe yaradığını bilmez. Şifreniz güvenli algoritma yardımıyla korunur.

Hash nedir ve Hash nasıl çalışır? Birçok kişi hash’ın ne olduğu ve ne işe yaradığını bilmez ancak “Şifreniz güvenli bir algoritma yardımıyla veritabanında tutuluyor” açıklaması ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Dijital ortamda zaman geçiren kişiler herhangi bir ortama giriş yaptıklarında şifre kullanmak zorundadır. Kullanacakları bu şifreler ile giriş işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Kısaca şifre kullanmadan bir hesaba girmek mümkün değildir.

Şifrenizi ulaşılmaz yapan bu sistemler oldukça güvenli bir yapıya sahiptir. Dijital ortam üzerinde kullanılan sosyal medya hesapları, e-posta hesapları, web siteleri ve buna benzer yerlerde birbirinden farklı parolalar kullanılır. Kullanılan bu parolalar güvenli bir şekilde saklanmak zorundadır.

Kullanıcı, daha önceden belirlemiş olduğu parola ile sistemlere giriş yapar ve giriş esnasında arka plan üzerinden gerekli kontroller sağlanır ve parolanın doğruluğu onaylanır. Eğer kişinin parolası doğru ise sisteme sorunsuz bir şekilde giriş yapacak ancak parolanın doğru olmaması durumunda ise giriş yapması mümkün olmayacaktır. Basit anlatım şekli ile her ne kadar böyle olsa da, bir korsan tarafından durum nasıl ilerliyor bir de o şekilde inceleyelim. Parola ile girilmesi gereken yerlere parola yardımı ile giriş yapılır ve bu oluşturulan giriş bilgileri o sistem üzerinde saklanır. Saklı tutulan bu bilgilerin düz metin şeklinde olması; ulaşılabilirliğini kolaylaştıracaktır.

hash nedir, hash nasıl çalışır

 Hashleme Güvenli Sistem Oluşturuyor

Şifre konusunda üst düzey koruma sağlamak için hashleme algoritmaları devreye giriyor. Bu sayede parolalar ve buna benzer veriler düz metin olarak saklanmıyor. Kişi, web sitesine kayıt işlemini gerçekleştirmesiyle birlikte belirlemiş olduğu parola, işlenerek veritabanı üzerinde saklanır. Veritabanı üzerinden kontrol ettiğinizde ise; belirtilen parola alakasız olacak bir şekilde sayı ve harf karışımından oluştuğunu görürüz. Bu sayede dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruma altına alınmış olur ve bu bilgiler, saldırı düzenleyen kişinin hiçbir şekilde işinize yaramayacaktır. Tek yönlü bir şifreleme biçimi olduğundan dolayı eski haline döndürülmesi de mümkün değildir.

Bu durum karşısında şu soru akıllara geliyor; biz siteye girdiğimizde sistem nasıl parolayı doğruluyor? Bu sorunun cevabı oldukça basit çünkü sistem kendi içerisinde algoritmayla parolayı şifreleyerek veritabanında sakladığından işlem yapması da oldukça kolay oluyor. Kullanıcı siteye erişim sağladığında girmiş olduğu şifre; tekrar algoritma ile şifrelenir ve bu işlem sayesinde önceden kaydedilen şifreleme işlemi ile eşleşmiş olur. Şifre doğru girildiğinde herhangi bir sorun yaşamadan kullanıcı sisteme kolaylıkla bağlanabilecektir.

Hashleme Tek Başına Yeterli Olur Mu?

Kimisine göre yeterli olurken kimisi için yeterli olmaya bilir. Ancak, uygulanış şekline bağlı olarak yeterli olacağını belirtmek isteriz. Güvenlik bakımından önemli olan hash algoritması, şifreleme konusunda her zaman tercih konusu oluyor. Şifreleme işleminde düz metin, şifre algoritması yöntemiyle karıştırılır. Gizlenen veri, tekrar aktif olmasıyla eski haline geri döner.

Hash Algoritması Nasıl Olmalıdır?

Hashleme hakkında önemli bilgilere yer vermeye çalıştık. Hash algoritmasının nasıl çalıştığı konusunda ve hash nedir? Sorusuna bu yazımızda cevap bulduğunuzu düşünüyoruz. Bu yöntem, bilişim güvenliği söz konusu olduğunda herkesin karşısına çıkan bir uygulamadır. Güvenliği üst düzeyde tutabilmesi ve işleyişi için hashleme algoritmasının oldukça hızlı olması gerekir. Yavaş işlem yapan bir sistemi kimse kullanmaz ve kabullenmez. Buna ek olarak hashing algoritmasının tek yönlü olduğunu da hatırlatmak isteriz. Orijinal veri hash değerine göre tekrardan oluşturulmalı ve farklı veriler ise; aynı hash değerine sahip olabilmesi gerekir. Bu yöntemi kullanırken kötü niyetli kişilerin önünü kesmiş olursunuz. Tek yönlü olduğu için parolaların çözümlenmesi mümkün olmayıp, bu şekilde bir işlem yapılmaya kalkılsa bile sonuç hüsranla sonuçlanacak ve hatta çözümlenmesi uzun yıllar alacaktır.

USB-C Nedir? Tip-C Portu İle İlgili Tüm Detaylar Firmware Nedir? Firmware Ne İşe Yarar?
Yoruma kapalı.