HDMI CEC Nedir? HDMI CEC’in Özellikleri

HDMI CEC Nedir? HDMI CEC’in Özellikleri

HDMI CEC nedir? Gelişen günümüz teknolojisi ile karşımıza birbirinden farklı özellikler çıkıyor. Bununla birlikte yeni çıkan tüm elektronik..

HDMI CEC nedir? Gelişen günümüz teknolojisi ile karşımıza birbirinden farklı özellikler çıkıyor. Bununla birlikte yeni çıkan tüm elektronik cihazlar birçok özelliği üzerinde barındırıyor ve onlarca çevre birimi bağlantı noktaları da karşımıza çıkmış oluyor. HDMI CEC bu gibi yaklaşımları ortadan kaldırmak için ortaya çıkmış olan bir bağlantı türüdür.

Bu yazımızda HDMI CEC nedir? HDMI CEC’in özellikleri nedir? HDMI CEC avantajları nelerdir? Sorularını sizler için cevap vereceğiz.

HDMI 1.0 ile aynı anda piyasaya çıkan bu özellik aynı zamanda HDMI 1.3 üzerinde daha verimli olabilmek için güncelleme işlemini gerçekleştirdi.  HDMI CEC’in amacı; 15 farklı cihaza kadar olan çevre birimlerinin ve birbirinden farklı aygıtların aynı anda uyum içerisinde çalışabilmesini sağlamak ve de kullanıcılara harika bir kullanım deneyimi sunmaktır. Ev sineması teknolojisi konusunda bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Peki, HDMI CEC ne işe yarıyor?

HDMI CEC ve CEC Ne Demektir?

Yukarıda HDMI CEC hakkında bilgilere kısaca yer verdik. GEC ne demek, gelin hep birlikte bunun cevabını inceleyelim.  GEC’in açılımı “Consumer Electronics Control “ Türkçe karşılığı ise; “Tüketici Elektroniği Kontrolü” anlamına gelmektedir. HDMI CEC sayesinde, bağlı olan bütün cihazları birbiri içerisinde tam uyum içerisinde kullanabilir ve aynı zamanda da tek bir kumanda ile de kullanabilirsiniz. Kısa bir örnek ile açıklama yapmak gerekirse; elinizde CEC uyumlu televizyon kumandası olduğunu varsayalım, bu kumanda sayesinde bağlamış olduğunuz tüm uyumlu elektronik cihazlarınızı aynı anda kontrol edebilirsiniz.

hdmi cec nedir

HDMI CEC teknolojisi sayesinde cihazlarınızın sesini kısabilir, sesini açabilir, çeşitli menü seçimlerini gerçekleştirebilir, kapatabilir ve bu gibi birçok işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

HDMI CEC’in Özellikleri Nelerdir?

HDMI CEC, normal bir kumanda üzerinde görebileceğiniz tüm özelliklerin neredeyse tamamını size kullanma imkanı sunuyor. Tek bir kumanda ile tüm cihazları kontrol altına almak artık çok kolay! İstediğiniz cihazın sesini açabilir, istediğiniz cihazı kapatabilir ve açabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsini ve daha fazlasını HDMI CEC teknolojisi ile hızlı bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Kumanda kalabalığı ortadan katlığı için daha rahat bir kullanıma kavuşmuş olur.

HDMI CEC Özelliğinin Avantaj ve Dezavantajları

Birçok teknolojik cihazların artı ve eksi yönleri bulunur. Aynı şekilde HDMI CEC teknolojisinin de olumlu yönü olduğu gibi olumsuz yönleri de vardır.

HDMI CEC teknolojisinin avantajları ve dezavantajları;

Avantajları:

Avantaj konusunda saymakla bitmeyecek kadar fazla artılara sahip diyebiliriz. En önemli özellikleri; ev ortamında bulunan tüm sinema sistemlerini kolayca kullanmanıza imkan tanır. Aynı zamanda bu özelliği birden fazla cihaz üzerinde kullanırken ortaya çıkacak olan kablo karmaşasını HDMI ARC özelliği ile ortadan kaldırmış olursunuz.

Dezavantajları:

Yukarıda avantajları hakkında bazı özelliklere yer verdik. Şimdi ise HDMI CEC teknolojisinin dezavantajlarından biraz bahsedelim. Dezavantajları dedik ancak tek bir dezavantajının olduğunu da belirtelim.

HDMI ARC özelliği ile kablo karmaşasının ortadan kaldırılacağını belirtmiştik. Bu işlemi yaparken yüksek kalitede surround ses özelliğine gölge düşürmektedir. HDMI ARC kullanmaya karar verdiyseniz, 5.1 surround sesler ile en fazla sıkıştırılmamış bir stereo ses elde edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Ortamın daha temiz görülmesiyle daha rahat bir kullanım istiyorsanız bu dezavantajını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Hayır ben kaliteli sesten asla vazgeçemem diyenlerdenseniz, bu durumda HDMI ARC özelliğini kullanmamanız gerekecek. Dilerseniz “HDMI eARC” destekli cihaza yükseltme yaparak bu sorunu oradan kaldırabilirsiniz. HDMI eARC destekli cihaza geçmeniz ile bu dezavantaj ortadan kalkmış olacaktır.

Yukarıda HDMI CEC hakkında merak edilen birçok soruyu sizler için cevapladık. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Soketler Hakkında Merak Edilenler
Yoruma kapalı.