iOS İşletim Sistemi Nedir Ve Avantajları Nelerdir?

iOS İşletim Sistemi Nedir Ve Avantajları Nelerdir?

iOS işetim sistemi nedir? iOS işletim sisteminin avantajları nelerdir? iOS işletim sistemi denince birçoğumuzun aklına şüphesiz iPhone gelir.

iOS işetim sistemi nedir? iOS işletim sistemi denince birçoğumuzun aklına şüphesiz iPhone akıllı cihazlar geliyordur. Oysaki bu yazılım sadece akıllı telefonlarda değil aynı zamanda tablet ve dizüstü bilgisayarlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Apple’ın kendine özgü olan bu sistemi, sadece kendi cihazları üzerinde kullanılıyor. Bu yazımızda sizler için iOS işletim sistemi özellikleri hakkında detaylara yer vermeye çalışacağız.

İlk dönemlerde Apple, sadece iPhone için geliştirmiş olduğu iOS işletim sistemini daha sonraki dönemlerde diğer cihazlarında da kullanmaya başlamış olup, Mac OS X’den türetildiğini de belirtmek isteriz. iOS işletim sistemi içerisinde dört katman yer alır, bunlar; Core servisleri tabakası, Core OS tabakası, Cocoa Touch tabaksı ve Medya tabakasıdır. Güvenliğe önem veren Apple, uygulama yükleme işlemine sadece App Store ve itunes üzerinden izin vermiştir. Belirtilen yerler haricinde herhangi farklı bir yerden uygulama yükleme ve benzeri bir işlem yapmak mümkün değildir.

ios işletim sistemi nediriOS İşletim Sistemi Nedir?

iOS İşletim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

iOS işletim sisteminin avantajları, kullanıcı açısından önemli bir yere sahiptir. iOS işletim sistemine sahip cihazlar, üst düzey bir güvenlik ile koruma altına alınır ve sadece kendi içerisinde işlem yapmaya olanak sunan Apple, bu kısıtlama ile güvenliği en üst düzeyde tutmuş olur. iOS sistemine sahip cihaz kullanmaya karar vermeden önce bazı araştırmaları çok iyi yapmanız gerekir çünkü diğer işletim sistemine göre bazı kısıtlamaları bulunur. Aslında her işletim sisteminin kendi içerisinde farklı avantajları ve dezavantajları yer alır. Özgürlüğe önem veren kişilere, bu işletim sistemi biraz sıkıcı gelebilir, bunun nedeni ise; bu işletim sistemine sahip cihazlar, kapılarını dışarıya tamamen kapatmıştır. İşte, iOS işletim sisteminin en önemli avantajları:

Yüksek Güvenlik

Güvenliğe önem veren kullanıcıların kesinlikle tercih etmesi gereken işletim sistemlerinden biridir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi özgürlüğüne düşkün olan kişiler için bu yazılım biraz sıkıcı olabilir ancak güvenliği sağlayabilmesi adına bazı kısıtlamaları getirmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. iOS işletim sistemine kötü amaçlı yazılımların yüklenmesi veya sızması oldukça zordur. Windows sistemlerinde ise bu durum tam tersi diyebiliriz. Windows işletim sistemine istediğiniz kadar program yükleyebilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Bir Yazılım

Kullanıcı dostu ara yüze sahip olması en önemli avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Birçok üretici bu konuda büyük cabalar harcıyor olsa da, iOS işletim sisteminin yakalamış olduğu bu ara yüze henüz ulaşamadıklarını söylemek isteriz. İlk kullanımda iOS sisteminin kullanımı biraz zor gelebilir ancak alıştıktan sonra ne kadar pratik ve kolay bir ara yüze sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu sisteminin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de; kolay ara yüze sahip olmasıdır.

ios işletim sisteminin avantajları nelerdir iOS İşletim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Hızlı Bir İşletim Sistemi

Neredeyse tüm kullanıcılar, hızlı işletim sistemine sahip bir cihazı kullanmak ister. iOS sisteminin bu konuda rakipsiz olduğunu söylemek isteriz.  iOS, hem akıllı cihazlarda hem de bilgisayarlarda hızlı ve sorunsuz bir kullanım imkanı sunuyor. Windows sistemlerinde karşımıza çıkan sistem hatalar, iOS işletim sisteminde yok denecek kadar azdır.

Güncel Kalması

Diğer yazılımlar ile karşılaştırma yaptığımızda güncelleme konusunda çok hassas davrandığını görüyoruz. Tüm cihazlarda yeni güncellemeler her zaman hazırdır. Bu güncellemelerin güvenlik açıklarını kapatmaya yönelik olduğu ve programların daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak adına yapıldığını söylemek isteriz. Yapılan güncellemeler ile iOS işletim sistemine sahip cihazlar, daha verimli ve daha güvenli bir hale gelir. Bu konuda rakiplerinden her zaman bir adım önde olmayı başarmıştır.

Dünyaca Kullanılan İşletim Sistemleri Ve Özellikleri SSD Nedir, Avantajları Nelerdir?
Yoruma kapalı.