IP Adresi Bulma

IP Adresi Bulma

İnternete bağlandığınız ip numaranızı sorgulayarak IP adresi bulma eylemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bir ip adresi bulma, anlatım sitesidir.

İnternet, günümüz gelişen teknolojisi ile birlikte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdadır. Hemen hemen her evde en az bir bilgisayar bulunmakta ya da çoğumuz elimizde bulunan telefonlar aracılığı ile internet ile haşır neşir olmaktayız.

İnternet kullanıcılarının çoğu daha önce IP adresi tanımını bir şekilde duymuştur. Duymayanlar için de bu makalemizde açıklamaya çalışalım.

IP Adresi Nasıl Bulunur?

IP adresini bulmak için, Windows kullanıyorsanız cmd yazdıktan sonra komut satırına ‘ipconfig’ yazmanız yeterlidir. Bu bölümde tüm ağ bağdaştırıcınızın bilgileri bulunuyor.

Eğer ki web sitesi üzerinden İP adresinizi öğrenmek istiyorsanız veya herhangi bir arkadaşınız sizden bu konuda yardım istediyse https://ipnumara.com sitemizden bu sayıları rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Şuan bulunduğunuz sitenin ana sayfasına giderek sorgulanan IP adresi bulma özelliğimizden faydalanın.

IP Adresi Nedir?

İnternet ağına bağlanma her cihaz için, farklı bir kimlik tanımlanır. Bu kimlik ise, dijital ortamda IP ( İnternet Protokolü) olarak bilinir. IP adresi, cihaz ile interneti bağdaştıran ve bir siteye giren kullanıcıların birbirinden farklı olmasını sağlayan belirleyicidir.

Günümüz teknolojisinde tek bir IP’yi farklı cihazlar kullanır. Farklı cihazların kullanması ise, cihazların kimliği belirlenerek girişleri filtrelenmesidir. Bu filtreleme olayında ise, MAC adresi ve diğer özellikler esas alınır.

Örneğin: Bir ev içerisinde 3 tane bilgisayar, 2 tane tablet ve 4 adet akıllı telefon bulunuyor. Bu cihazların hepsi internete giriş yaptığında IP adresleri aynıdır. Fakat, eğer ki web sitesi üzerinde cihaz özelliklerini görme gibi komutlar varsa bu site o IP adresi üzerinden giriş yapan cihazların özelliklerini tek tek görür.

 Bir ip numara örneğin; 192.168.1.2 olarak ifade edilir. Kullanıcıların kimliği olan ip numaraları, bir kişinin yasa dışı faaliyetinde ya da yasa dışı işler yaptığında anında bulunmasını sağlar. Bu tür eylemler genellikle bu numaralardan bulunur. Yani, cihaz özellikleri gibi herşey görünmektedir.

İnternet üzerinde IP adresi

İnternet sitelerinde ise bu durum biraz farklıdır. DNS adı verilen, IP adresinin site adına bürünme hali ile sitelere ulaşım sağlayabiliyoruz. Eğer ki bir web sitesine 11.113.111.11 gibi bir giriş olsaydı, eminim ki her insan için zor olacaktı. DNS sayesinde IP adresleri alan adına yönlendiriliyor.  Örneğin google.com adresinin numaraları 172.217.22.14 ‘dır ve bu ip adresini akılda tutmak oldukça zordur. Alan adını yazdığımızda sunucuda bulunan hedef siteye erişim sağlayabiliyoruz. Sunucularda bir ip adresi üzerinde birden fazla site bulunur, fakat her site için farklı hesaplar açılır. Bu hesaplar ise, her site için farklı farklıdır. Bu değişik algoritma ile paylaşımlı sunucuda bulunan siteler birbirine karışmaz ve erişim problemi ortadan kalkar.

Önemli not: IP adresleri statik ve dinamik olarak ikiye ayrılır. Sabit IP adreslerine Statik IP denirken, değişken IP adresleri ise Dinamik IP olarak tanımlanmaktadır.

İşletim Sistemi Nedir? IP Nedir?
Yoruma kapalı.