IP Nedir?

IP Nedir?

IP Nedir? Sorusu çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. IP dediğimiz şey aslında Internet Protocol olarak tanımlanmaktadır.  

IP Nedir? Sorusu çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. IP dediğimiz şey aslında Internet Protocol olarak tanımlanmaktadır.

IP Adresi çoğu kişi tarafından merak edilen bir kavramdır. Açılımı Internet Protocol olarak tanımlanmaktadır. İnternete bağlanan her cihaz internet sağlayıcı üzerinden bir numara alır. İnternetteki diğer cihazlar bağlı olan cihaza bağlanmak için bu IP adresini bilmek zorundadır.  İnternete bağlı cihazların haberleşmesi amacıyla oluşturulan bu protokol, zaman içerisinde birçok yanlış algıyı da beraberinde getirmiştir.

Internet Nedir?

İnternet, aslında birçok kullanıcının ortak olarak buluştuğu bir platform olarak düşünülebilir. Aslında uzun olarak Inter Network kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Inter kelimesi karşılıklı anlamında kullanılırken network kelimesi de bildiğiniz üzere bağlantı anlamına geldiği için “karşılıklı bağlantı” olarak düşünebiliriz. “Internetwork” uzun bir kelime olacağı için Internet olarak kısaltılması daha uygun görülmüştür.

IP adresi ile internetin bağı nedir?

IP adresi olmadan internete bağlanamayız. Çünkü IP adresi bir nevi sanal alemde kimlik numarası gibi bir şeyi oluşturmaktadır. IP numarası 32 bit karakter uzunluğundadır. Örnek olarak vermek gerekirse 192.168.2.1 IP numarasına örnektir. Internet aleminde girilen her sitenin IP Adresi mevcuttur. Biz bir siteye giriş yaptığımızda aslında 32 bitlik bir adresi ziyaret etmiş oluruz. Bu bilgiyi daha iyi kavramak için komut satırı üzerinden ping komutuyla bir sitenin IP adresine bakacağız.

Ping Komutu nedir?

Ping komutu sistemler arasında iletişimin olup olmadığını tespit etmek için kullanılan bir komuttur. İki veya daha fazla cihazın internete bağlı olup olmadığını ping komutu üzerinden tespit edebiliriz. Ping komutunu kullanmak isteyen Windows kullanıcıları komut satırına(cmd) ping <girilecek site.com> yazarak test edebilirler.

Buradaki örnekte google sitesine ait pingleme işlemini gerçekleştirdik. Aslında web tarayıcımız üzerinden giriş yaptığımız her site IP adres üzerinden erişim sağlar. Google sitesinin IP adresi 172.217.169.142 olarak görünmektedir. Tarayıcınıza sadece 172.217.169.142 yazıp giriş yaparsanız Google arama motorunun açılacağını göreceksiniz.

Ping Nedir?

Aslında ping, internetin kullanıcıya gecikmeli olarak nasıl ulaştığını gösteren bir ölçümdür. Ölçüm olarak ms (milisaniye) kullanılmaktadır. Milisaniye cinsinden gecikme ne kadar artarsa internet performansınız artışa bağlı olarak düşmeye başlar. 4000ms ve üzerinde zaman aşımına uğrarsınız ve ağdan düşersiniz. Genelde online oyun oynayanlar için 0-60ms arası ping değeri kullanıcılar için idealdir. 100ms ve üzerinde oyunda aksamalar başlar 500ms üzerinde neredeyse oynamak imkansız hale gelir.

Windows üzerinden ping komutunu kullanarak online oyuna giriş yapmadan önce ping değeriniz hakkında ortalama bilgi edinebilirsiniz. Rastgele bir siteye ping attığınızda konsol üzerinde Minimum, Maksimum ve Average diye üç tane sonuç görürsünüz. Minimum en hızlı ulaşan paketin milisaniye cinsinden ölçümüyken, maksimum yazan bölüm en geç ulaşan paketin ölçümüdür. Average yazan kısım averaj olarak değerlendirilir ve minimum ve maksimum sayılardan ziyade ortalama değeri kullanıcıya döndürür. Uzun lafın kısası ölçüm sırasında Average yazan bölüm kullanıcının ping değerini vermektedir.

ping komutu

Dinamik IP ve Statik IP Nedir?

İnternet sağlayıcıları kullanıcılarına Dinamik ve Statik olmak üzere iki farklı internet hizmeti sunarlar. Dinamik ve Statik IP arasında elbette büyük farklar var. Bu yazımızda Dinamik ve Statik IP adreslerinin ne işe yaradığını, ne olduğunu ve aralarındaki farkları anlatacağız.

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP, kullanıcılara internet sağlayıcısı tarafından atanan belirli aralıklara sahip IP numaralarıdır. Bu IP çeşidinin belirli bir ömür aralığı bulunur. Telefon veya bilgisayar üzerinden internete eriştiğinizi düşünün, eğer statik IP ye sahip değilseniz modemin kapanıp açılmasından sonra Dinamik IP numaranız internet sağlayıcınız tarafından rastgele havuzdan sizlere tahsil edilecek ve boşta olan IP numarasıyla internete erişim sağlayabileceksiniz. Genelde normal gibi görünen bu durum, sunucu veya internet hizmeti veren kurumsal firmalarda baş ağrısı oluşturur.

Sıradan internet kullanıcıları Dinamik IP kullanarak internet hizmetinden yararlanmaktadır. Dinamik IP hizmeti standart bir hizmet olduğundan ayrıca ücret ödemeniz gerekmez.

Statik IP Nedir?

Statik IP, değişken olmayan IP adresini oluşturur. Modemin kapanması veya elektriğin gitmesi gibi durumlar başta olmak üzere her koşulda sabit IP adresini korumaya devam eder. Genelde e-ticaret sayfaları Statik IP kullanmak zorundadır.

Statik IP, kullanıcılarına kurumsal kimlik özelliği katmaktadır. E-ticaret siteleri başta olmak üzere birçok kurumsal firma veya kişiler Statik IP kullanmaktadır. Dinamik IP den farklı olarak bu hizmet türü için internet sağlayıcısına belirli ücret ödemelisiniz.

 

 

IP Adresi Bulma DNS Nedir?
Yoruma kapalı.