IPv6 Nedir? IPv6’nın Yararları Nelerdir?

IPv6 Nedir? IPv6’nın Yararları Nelerdir?

IPv6 nedir? IPv6’nın yararları nelerdir? Dijital ortamın en önemli unsurlarından biri olan IPv6, yeni internet protokolünün adıdır. IPv4 Bul.

IPv6 nedir? IPv6’nın yararları nelerdir? Dijital ortamın en önemli unsurlarından biri olan IPv6, yeni internet protokolünün adıdır. IPv4 ile IP adresinin bir gün tükeneceğinin bilinmesiyle 1998 yılından beri bu sorunu gidermek için hayata geçirilmiştir. Onlarca yararlarının olması ve güvenlik avantajlarının bulunmasına rağmen IPv6 tam anlamıyla hayatımızın bir parçası olmayı henüz başaramadı. IPv6 nedir?

IPv6, IPv4’ün bir üst teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Biz buna Internet protokolünün 6. Revizyonu diyebiliriz. Bu teknolojinin görevi aynı IPv4’de olduğu gibi internete bağlı olan tüm cihazlara benzersiz IP adresi atamaktır. İnternet adreslerin tükenmeye başlaması ile ilgili ortaya çıkan söylentiler kullanıcıların akıllarını karıştırırken, IPv6’ya geçişler de başlamış oldu. IP adreslerinin tükeneceği söylentisi aslında bir gerçek ve bu gerçeğe çözüm bulmak için IPv6’nın devreye girmesi ve de IPv4 üzerinde farklı çözümler üretilmeye başlanması gözlemlendi.

IPv6 Öncesi IPv4 Durumu

İnternetteki cihazlara özgün ve belirli adres sunabilmek için geliştirilen IPv6, internet Protokolünün son sürümüdür. Cihazların internet üzerinde faaliyet gösterebilmesi ve iletişimini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesi adına kendine özgü IP adresinin olması gerekir. Bu adresi cihazlara sağlayan teknolojinin adı; IPv4 ve IPv6’dır.

İlk sürüm olarak karşımıza çıkan IPv4, 4.3 milyar civarı bir sayı ile kısıtlı olarak kullanıcılara sunuldu. O zamanlarda bu rakam oldukça fazla bir sayıyı gösteriyordu ancak günümüz teknolojisinde cihazların artması, daha fazla IP adresi ihtiyacını ortaya çıkardı. Hal böyle olunca da, IPv4 ile IP adresi tükenmeye yaklaşmış oldu.

IPv6 nedir, IPv6’nın yararları nelerdir

IPv6’nın Yararları Nelerdir?

IPv4 ile kıyaslama yapıldığında, IPv6 protokolü üzerinde daha fazla özellik bizleri karşılıyor. Yeni versiyon, paketleri daha verimli hale getirebiliyor ve güvenlik ile birlikte performansı da en üst düzeyde tutmayı başarıyor. İnternet servis sağlayıcılarının sunmuş olduğu tabloları daha düzenli bir hale getirerek, tablo boyutlarını küçülttüğünü belirtmek isteriz.

IPv6 Kimler Tarafından Kullanıyor?

Kimler kullanılıyor sorusu birçok insan tarafından merak ediliyor. IPv6’yı ilk kullanmaya başlayanlar; Taşıyıcı ağlar ve İSS’ler olmuştur. İlerleyen günlerde mobil ağların ikinci sırayı oluşturduğunu görüyoruz. Burada, T-Mobile; ABD trafiğinin yüzde 90’nından daha fazlasına IPv6 üzerinden erişim sağladığını söylemek isteriz. Hemen arkasından gelen “Verizon Wireless” yüzde 82’lik rakamla 3. Sıraya yerleşiyor. World Ipv6 Launch endüstri grubu tarafından yapılan açıklamaya göre Comcast ve AT&T ağları; yüzde 63 ile yüzde 65 civarında IPv6 bağlantısını kullanıyor. Bununla birlikte büyük çaplı web sitelerinin de bu yeni versiyonu kullanmaya başladıkları görülmektedir.

Alexa tarafından yapılan açıklamaya göre ise; Top 1000 listesinde yer alan web sitelerinin yüzde 30’luk bölümü IPv6 üzerinden erişim sağlıyor.

Her ne kadar kullanılmaya başlanmış olsa da, tüm dünya üzerinde yeterli düzeye sahip olmadığını belirtmek isteriz.

IPv6 Ne Zaman Zirveye Oturacak?

IPv6’nın tam anlamı ile ne zaman kullanıma başlayacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. İnternet Topluluğu tarafından yapılan bildirili ile IPv4 adreslerinin fiyatının 2018 yılı içerisinde yükleşe geçtiğini ancak bu yükseliş IPv6 kullanımının başlamasıyla birlikte ve yüzde 50’lik oranda kullanıma ulaşması sonucunda düşeceği bildirilmişti. Google tarafından yapılan açıklamaya göre ise; dünya üzerinde yüzde 20 civarında bir kullanım söz konusu olduğudur.

Yukarıdaki verileri göz önünde bulundurduğumuz da, dünya henüz tam anlamı ile IPv6 kullanıma geçmiş bulunmuyor. Hala liderliğini korumaya devam eden IPv4, uzun bir süre daha kullanılacak gibi gözüküyor. IP adreslerinin azalması ile kullanım mutlaka son bulacak fakat süre konusunda kesin bir açıklama yapılmıyor.

ARP Nedir? Sanal Bellek Ve Bellek Yönetimi Hakkında
Yoruma kapalı.