İşlemci Nedir? İşlemci Çeşitleri Ve Çalışma Şekli

İşlemci Nedir? İşlemci Çeşitleri Ve Çalışma Şekli

İşlemci nedir? İşlemcilerin çalışma şekli ve kullanmakta olduğumuz işlemci çeşitleri nelerdir? Hangi işlemci türü daha iyi gibi detaylar..

İşlemci nedir? İşlemcilerin çalışma şekli ve kullanmakta olduğumuz işlemci çeşitleri nelerdir? Teknolojik cihaz kullanan kişiler, mutlaka işlemci ismini duymuş ve işlemcinin ne işe yaradığını merak etmiştir. Bu yazımızda işlemci hakkın merak edilenlere detaylı bir şekilde yer vermeye çalışacağız.

İşlemci Nedir? İşlemcinin Görevi

İşlemci nedir, sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; bir bilgisayarın beyni diyebiliriz. Bilgisayarın içerisinde bulunan parçaların eş zamanlı ve düzenli bir şekilde çalışmasına olanak sunan işlemci, o bilgisayarın beynidir. İşlemci olmadan bir bilgisayarın çalışması mümkün değildir. İnsan beyni nasıl bedeni yönetiyorsa aynı şekilde bilgisayar işlemcisi de bilgisayarı yöneten bir sistemdir. İşte, biz buna işlemci diyoruz.

İşlemcinin bir diğer adı ise; CPU olarak geçer ve hatta MİB, mikroişlemci isimleri de görmek mümkündür. CPU kelimesinin açılımı “Central Processing Unit” olarak karşımıza çıkıyor. Bu kelime Türkçede “merkezi işlem birimi” anlamını ifade eder ve CPU kelimesinin kullanımı da oldukça yaygındır. Birçok insan işlemci derken bazıları CPU olarak ifade edebilir.

işlemci nedir ve işlemci çeşitleri
İşlemci Nedir Ve İşlemci Çeşitleri

İşlemcinin Çalışma Şekli

İşlemcinin çalışma şekli her zaman merak konusu olmuştur ve bu yönde birçok araştırmaların yapıldığını da görüyoruz. İşlemci, bilgi ve komutları işleme alırken 1 ve 0 olmak üzere dijital bilgi yapısını kullanır. Buradaki “1” ve “0” bizlere mantık değeri ortaya çıkarır. Yapılan tüm işlemler, elektrik sinyalleri aracılığı ile gerçekleşerek, elektrik sinyalinin bulunması “1” ile elektrik sinyalinin olmaması ise; “0” ile ifade edilir.

İşlemciler, kendi yapısında yer alan belleklerde sakladıkları komutları gelecek olan istek ve uyarıların durumuna göre harekete geçirirler. Dışarıdan gelecek olan tüm komutlar ve istekler, işlemcinin anlayabileceği bir duruma dönüştürülür ve bu hareketler; işlemcinin bellek yapısındaki komut seti aracılığı ile gerçekleşmiş olur. İşlemcide yer alan komut setleri; CISC ve RISC olarak ikiye ayrılır.

İşlemci Hızı Nedir?

İşlemci hızı nedir? Bilgisayar işlemcisinin bir saniye içerisinde yaptığı işlem sayısına verilen isimdir. Bilgisayarlarda ve diğer teknolojik cihazlarda yer alan işlemciler, bir saniye içerisinde milyarlarca işlem yapma hızına sahip olup, işlemci hızı ifadesi ise; “Hz” olarak bilinir. Bu ifade işlemcinin saniyedeki işlem sayısını ortaya koyar. Kısaca açıklamak gerekirse; 3.2GHz hızına sahip bir işlemci kullanıyorsanız, saniyede 32000000000 işlem yapabileceğini size ifade eder. Bu durumda 1GHz işlem sayısı 1000000000Hz demektir.

işlemcinin çalışma şekli
İşlemcinin Çalışma Şekli

İşlemci hızı ile ilgili bilgilere kısaca yer verdik ve şimdi sırada işlemci yapısında bulunan birimleri ele alalım. Bir işlemcide birden fazla birim bulunur ve bu birimlerin kendine has görevleri vardır. İşlemci birimleri ise;

  • Aritmetik Mantık Birimi(ALU)
  • Kontrol Birimi(CU)
  • Kaydediciler
  • Sayıcılar
  • Input-Output Buffers(Giriş Çıkış) Tamponları

Bilgisayar işlemcisi o bilgisayarın fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. İşlemciyi değerli kılan unsur ise yapısında bulunan çekirdek durumudur.

İşlemci Çeşitleri Nelerdir?

İşlemci çeşitleri nelerdir? Bilgisayar almak isteyen birçok insan o bilgisayarın işlemcisini araştırır ve gerekli yorumları göz önünde bulundurur. Slot İşlemci ve Soket İşlemci olmak üzere iki ana başlık altında bir araya getirebiliriz.

Slot İşlemciler

Bu tür işlemciler genelde eski anakart yapısı ile uyumlu olarak çalışır. Anakart üzerinde bütünleşik olarak karşımıza çıkar ve soğutucu gibi parçaların üzerine monte edilerek çalışması sağlanır.

Soket İşlemciler

Son teknolojik cihazlar üzerinde bulunan Soket işlemciler, anakart üzerinden ayrılması oldukça kolaydır. Sadece bir soket ile anakarta bağlı olan bu işlemciler, soketin çıkarılması ile ayrılmış olur. Bu işlemciler, gerekli olan enerjiyi anakarttan sağlar ve anakart üzerinde bulunan pinler yardımı ile veri aktarımını gerçekleştirir.

Ekran kartı nedir? Ekran Kartı Ne işe yarar? Dünyaca Kullanılan İşletim Sistemleri Ve Özellikleri
Yoruma kapalı.