İşletim Sistemi Nedir?

İşletim Sistemi Nedir?

İşletim sistemi nedir, hangi işletim sistemleri ne işe yarar gibi suallerinize yanıt bulabileceğiniz zengin içerik.

Bu yazımızda “işletim sistemi nedir?” sorusuna yanıt arayacağız. Bilgisayarlar ve telefonlar için vazgeçilmez bir unsur olan İşletim sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bilinen ilk işletim sistemi ise MS-DOS ismiyle bilinen ve uzun süre boyunca IBM bilgisayarlarında kullanılan sistemdir. İşletim sistemi; Bilgisayarda bulunan programların çalıştırılmasını ve temel bilgisayar görevlerinin yerine getirilmesini sağlayan bir sistemdir. Klasör oluşturma, format atma, donanım, silme, kopyalama gibi birçok genel bilgisayar görevi bu sistem sayesinde yapılabilmektedir.

İşletim Sistemi ve Çeşitleri

Bilgisayar için birçok farklı sistem olsa da en çok kullanılanı ve tanınanı Windows olarak bilinen sistemdir. Bunun dışında Linux, Unix, Pardus, Mac OS X gibi işletim sistemleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerden Pardus, Tübitak tarafından geliştirilmiş yerli bir sistem olup Türkiye’de bazı kurumlarda tercih edilen bir işletim sistemidir.

Bunun dışında Apple tarafından kendi cihazları için özel olarak geliştirilen İOS sistemi de her geçen gün popülerliğini artırmakta ve bu sistem sadece Apple tarafından üretilen bilgisayar, tablet ve telefonlarda kullanılabilmektedir.

Mobil cihazlarda kullanılan en popüler işletim sistemi olan Android ise dünyada en çok kullanılan ve her dönem yeni güncellemelerle daha da geliştirilen Linux tabanlı bir sistemdir.

işletim sistemi nedir?

Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorum ?

Bilgisayarınızda hangi işletim sistemini kullandığınızı öğrenmek istiyorsanız bunun için farklı yöntemler bulunmaktadır. En bilinen ve en kolay yöntem olarak şu adımları izleyebilirsiniz.; masaüstünde bilgisayarım sekmesine sağ tıklayın ve özellikler seçin, karşınıza aradığınız sorunun cevabı gelecektir. Bir diğer yöntem ise Denetim Masası’nı kullanarak açılan ekrandan sistem bilgileri sekmesine tıklamaktır.

6 Basit Adımda IP Adresi Değiştirme IP Adresi Bulma
Yoruma kapalı.