Kubuntu Nedir? Kubuntu Nasıl Kurulur?

Kubuntu Nedir? Kubuntu Nasıl Kurulur?

Kubuntu nedir? Kubuntu nasıl kurulur ve kubuntu hakkında merak edilen tüm sorulara bu yazımız üzerinden cevap vermeye çalışacağız.

Kubuntu nedir? Kubuntu nasıl kurulur ve kubuntu hakkında merak edilen tüm sorulara bu yazımız üzerinden cevap vermeye çalışacağız. Kubuntu, kullanımda olan bir işletim sistemi yani Linux çekirdeği üzerine kurulumu gerçekleştirilmiş bir sistemidir. Ana yapısında Debian dağıtımından ortaya çıkan Ubuntu yer alır ve GNOME masaüstünü değil, KDE masaüstünü kullanır. KDE ile birlikte uygulamalar gelir ve Kubuntu da Ubuntu ile düzenli olarak 180 günde bir yeni sürümü piyasaya sürerler. Bununla birlikte iki yılda bir olmak üzere “Uzun Süreli Destek” sürümü çıkarılır. Kubuntu nedir?

Kubuntu ile Ubuntu arasında büyük benzerlikler bulunuyor. Her ikisi de birbirine o kadar çok benziyor ki, bazen kullanıcılar tarafından isimleri karıştırılabiliyor diyebiliriz. Ubuntu üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışan her uygulama aynı şekilde Kubuntu üzerinde de çalışmaktadır. Ubuntu’da kullanılan .deb uzantılı paketi Kubuntu’da da kullanılıyor.

Kubuntu’yu Ubuntu’dan ayıran en önemli fark; farklı paket yöneticisi kullanmaları diyebiliriz ve bununla birlikte Kubuntu Gnome uygulamasına sahip iken Ubuntu bu uygulamaya sahip olmuyor. Ancak, kullanıcı isterse daha sonra bu yazılımları çok rahat bir şekilde sistem üzerine yükleyebilir. İki farklı sistem her ne kadar birbirine benziyor olsa da, birbirinden ayıran birçok farklılığın olduğunu söylemek isteriz.

Kubuntu Nasıl Kurulur?

Kubuntu nedir, sorusuna kısaca cevap verdik. Kubuntu nasıl kurulur? Gelin, hep birlikte detayları inceleyelim..

Kurulum öncesi bunları gözden geçirin;

 • USB 3.0 bellek kullanımı ve en az 16 GB olması
 • Kubuntu ISO dosyası
 • Rufus ISO yazdırma programı
 • Kullanıcının tercihine bağlı olarak HDD ya da SSD harddisk. En az 30 GB alana sahip olması gerekir.
 • Kurulumu UEFI olarak anlatacağız ancak sizin sisteminiz bu işlemi desteklemiyorsa, BIOS/MBR şeklinde kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kubuntu kurulumu için gerekli olan dosyayı Kubuntu’nun resmi sitesi üzerinden indirebilirsiniz. ISO dosyasını indirdikten sonra USB bellek üzerine yazmak için Rufus yazılımına ihtiyacımız olacak.

kubuntu nedir, kubuntu nasıl kurulur

Rufus İle USB belleğe ISO Yazma

İhtiyacımız olan tüm yazılımları edindikten sonra şimdi gelin kurulum işlemine başlayalım. Kurulum için;

 • Rufus programını aktif konuma getirin. Device kısmına göz atın ve yazdıracağımız UBS belleğin seçili olup olmadığını kontrol edin. USB belleğin seçili olmasıyla birlikte “SELECT” simgesine tıklayın ve indirmiş olduğunuz Kubuntu ISO dosyasını seçin.
 • “Partition scheme” karşılığı için “GPT” seçeneğini işaretleyin. Bu işlem “UEFI” kurulumu için geçerli olacaktır. Siz bu işlemi yapmayacaksanız bu durumda “MBR” seçeneğini seçmeniz gerekir.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra START butonuna basarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
 • START işlemi ile birlikte program size; “ISO dosyasını nasıl yazdırmak istersiniz” sorusunu soracak. Siz, “Write in ISO image mode” seçeneğini seçtikten sonra devam edebilirsiniz.
 • OK tuşuna bastıktan sonra, program sizi USB belleğin içindeki verilerin silineceği hakkında uyaracak. USB belleğinizdeki verileri yedeklediğinizden emin olun.
 • Bu işlem ile birlikte USB içerisinde yer alan verilerin silineceğini size bildirecek. USB bellek içerisinde bulunan verileri yedekledikten sonra işleme devam edin. Bu işlemlerin bitmesiyle birlikte kuruluma hazırsınız demektir.

BIOS Ayar Kontrolü

BIOS ayarları kullandığınız bilgisayarın modeline ve anakart yapısına bağlı olarak farklılık göstereceği için bu ayarları kapatmanızı öneririz. BIOS menüsünde bu ayarlar yer almıyorsa, farklı bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 • Fast BOOT: Kapalı
 • Operating System: Other OS
 • Secure Boot: Disabled

Kubuntu Kurulum İşlemi

ISO dosyasını yükledikten sonra ve gerekli ayarları yapmak ile birlikte Kubuntu kurulumuna geçebiliriz. USB belleğinizi bilgisayara taktıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak Boot menüsüne girmek için klavye üzerinden ekran gelene kadar kısayol tuşuna basın.

Boot menüsüne bağlandıktan sonra yükleme yapacağınız USB belleğinizi seçerek, onaylayın.

Seçim işlemi ile birlikte sistem başlayacak ve bir süre sonra Kubuntu menüsü karşınıza gelecektir.

Bu menü üzerinden START Kubuntu seçeneğini seçin ve devam edin. Bu işlem sadece USB üzerinden Kubuntu’yu çalıştıracak yani hemen kurulum işlemi gerçekleşmeyecek. İşlem biraz uzun süreceği için sabırlı olmanız gerekir. USB içerisinde yer alan veriler, Kubuntu tarafından doğrulanması gerekir.

Karşımıza Kubuntu karşılama ekranı çıkacaktır. Windows altyapısını kullanmış olan kişilere ekran görüntüsü biraz farklı gelebilir ancak endişe etmeyin çünkü alışmanız uzun sürmeyecektir. İşletim sistemini kurmadan önce dilerseniz USB üzerinden deneme yapabilirsiniz. İşletim sisteminin durumunun nasıl olduğunu merak ediyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Bu özellik her ne kadar doğru fikir vermeyecek olsa da, merakınızı gidermeye yetecektir. Donanım uyumluluğu konusunda sorun yaşayan birçok kullanıcı bulunuyor. Dilerseniz temiz bir kurulum yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Eğer, temiz kurulum konusunda karar verdiyseniz; Türkçe dilini seçin ve “Kubuntu Kur” diyerek kuruluma başlayın.

Bundan sonraki adımda klavye düzenini seçmeniz gerekecek. Cihazınıza uygun dili seçtikten sonra düzen seçimi olarak “Turkish” deyip devam ediyoruz.

Bu işleminin ardından karşımıza gelen ekran üzerinde, Kubuntu’nun güncelleştirmeler ile temel yazılımları nasıl kurmamızı istediğine cevap vermemiz gerekecek.

Kubuntu kurulumu için tüm sürücüleri, güncelleştirmeleri ve 3. parti yazılımlarla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz, kısıtlı bir kurulum ile başlayıp daha sonra kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Buradaki karar tamamen size bırakılmıştır.

 • Normal kurulum
 • Kubuntu yüklenirken güncelleştirmeleri indirin
 • Üçüncü parti yazılımları kur

Sisteminiz üzeride bulunan donanımlara bağlı olarak Kubuntu, sürücü işlemlerini gerçekleştirecektir. Burada bir hatırlatma yapmak isteriz; Sürücüleri otomatik kur seçeneğini tıkladığımız zaman ekran kartı gibi bazı sürücüleri bulma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Böyle durumda Kubuntu tüm sürücüleri kurmayacağı için kurulum sonrası eksik olan sürücüleri sizin kurmanız gerekecek.

Hangi disk üzerine kurulum yapmamız gerektiği konusunda bir ekran karşımıza çıkıyor.

kubuntu nasıl kurulur

Kubuntu Disk Seçimi

Disk seçimi konusunda özgürsünüz, siz hangi disk üzerine kurmak istiyorsanız o diski seçebilirsiniz. Dilerseniz, Windows ile aynı disk üzerine de kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Birçok kullanıcı farklı disk seçerken, bazı kullanıcılar ise Windows üzerine kurulum işlemini gerçekleştiriyor.

Kubuntu kurulumu için disk seçimi yapmamız gerekiyor. Burada; diski elle seçebilir, bölüntüleyebilir ve biçimlendirebilirsiniz. Dilerseniz bunların yerine Kubuntu sihirbazını kullanabilirsiniz. Eğer tek disk üzerinden işlem yapacaksanız tüm diski biçimlendirmenizi öneririz. Biçimlendirme işlemi için Kubuntu sihirbazını kullanabilirsiniz.

Bu adımdan sonra, seçilen disk üzerinden tüm verilerin silineceğini uyaran bir yazı karşımıza çıkacak. Uyarıyı onaylayarak işlemimize devam ediyoruz. Bununla birlikte sistemin daha sağlıklı çalışmasını sağlamak için diski birkaç parçaya bölecektir.

Bu işlem ile birlikte, USB üzerinde bulunan verileri diske kopyalamaya başlayacaktır. Çıkarma ile birlikte işlemi başlatmış olursunuz ancak yapmamız gerekenler hala devam ediyor. Kubuntu kuruluma devam ederken arka kısımda bazı ayarları doğru bir şekilde yapmamamız gerekecek.

Yapmamız gereken ayarlar;

 • Öncelikle yaşadığımız ülkenin saat dilimini ve bölgeyi seçmeliyiz.
 • Gerekli saat dilimini seçtikten sonra işlemlerimize devam ediyoruz.
 • Kullanıcı hesabı bilgilerini doğru bir şekilde doldurmamız gerekiyor.
 • Burada; ad, kullanıcı adı ve benzeri bilgiler ile birlikte hatırlayacağımız parolayı yazıyoruz. Bu bilgileri girdikten sonra devam tuşuna basıyoruz.

Yapmamız gereken tüm işlemler işte bu kadar kolay ve basit.. Hayırlı olsun. Kubuntu nedir ve Kubuntu kurulumu ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara yer verdik.

Soketler Hakkında Merak Edilenler RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?
Yoruma kapalı.