Linux İşletim Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Linux İşletim Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Linux işletim sistemi nedir? Linux işletim sisteminin avantajları nelerdir? Sorularını bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alacağız..

Linux işletim sistemi nedir? Linux işletim sisteminin avantajları nelerdir? Sorularını bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alacağız. Kısaca açıklamak gerekirse; Unix ortam üzerine kurulumu gerçekleşen ve hemen hemen bütün bilgisayarların alt yapısına uygun olan açık kaynak kodlu ve aynı zamanda da ücretsiz bir işletim sistemidir. Bu işletim sisteminin Linus Torvalds tarafından geliştirildiğini de hatırlatmak isteriz. O ilk dönemlerde önem verdiği tek şey; açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasıydı ve bu durum yıllar boyunca da bu şekilde devam etti.

Açık kaynak kodlu olması, kullanıcıların istediği kadar programlanabilirliğini ortaya çıkarmıştır. Günümüzde kullanılan Android işletim sistemine sahip olan tün akıllı cihazların Linux tabanlı olduğunu da hatırlatmak isteriz. Linux işletim sistemi dünya üzerinden yoğun bir kullanıma sahip olup, tek rakibi de Windows işletim sistemidir. Ancak, açık kaynak kodlu olması onu Windows işletim sisteminin bir adım önüne çıkarıyor.

Linux İşletim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Linux işletim sistemi nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra Linux işletim sistemi özellikleri nelerdir? Detaylı bir şekilde hep birlikte inceleyelim.

Bu sistemin özgün bir yazılım olduğunu biliyoruz ve bu özellik her zaman Linux işletim sistemini değerli kılmıştır. Kullanıcıların her zaman yanında olmayı hedeflemiş ve kullanıcıların haklarını korumayı amaçlamıştır. Her şeyi ile tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Ücretsiz bir yazılım olmasının yani sıra en hızlı kurulum süresine sahip yazılımlardan biridir. Tek kurulum özelliği sayesinde kullanıcısını uğraştırmaz ve belirtilen süreden önce tüm işlemler bitmiş olur. Özellikle ofis kullanımı için uygun olan Linux işletim sistemine gerekli olan tüm programlar sorunsuz bir şekilde yüklenir. Kurumlum için A dan Z ye gerekli olan tüm içerikler hazır halde gelir ve bu konuda kullanıcısını kesinlikle üzmez.

linux işletim sistemi nedir, ne işe yarar

Daha önce bu işletim sistemini kullanmamış olan kişiler ve kullanmak isteyenlere şunu söyleyebiliriz ki, kullanım konusunda en ufak bir zorluk yaşamazsınız. Grafik ara yüzünden tutun ikon ve menülere kadar kolay bir kullanım imkanı sunar. Değiştirilebilir ve özelleştirilebilir yapısı ve dışarıdan gelen dosyalara karşı üst düzey koruma sağlayan Linux işletim sistemine virüs girmesi imkansızdır. Kaynak kodlarını kişi kendisine göre değiştirebilir veya biçimlendirebilir. Ücretsiz bir işletim sistemi olması ile birlikte kullanılan tüm programlar da ücretsizdir. Yukarıdaki bu özellikler Linux işletim sisteminin en önemli özellikleri arasında yer alır.

Linux İşletim Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?

Linux nedir? Linux ne işe yarar? Ücretsiz bir sistem olması onu ayrıcalıklı kılan en önemli özelliği ve bu özellik sayesinde büyük bir kitleye hitap etmeyi başarıyor. Linux işletim sistemini kullanan kişiler, kesinlikle herhangi bir ücret ödemez ve bununla birlikte aynı şekilde kullanılan programlar da ücretsizdir. Açık kodlu yazılıma sahip olması geliştirmeye imkan sunması en önemli avantajıdır.

Yazılım üzerinde bulunan eksikler, yenilenmesi gerekli olan bölümler ve hatalar, kullanıcılar aracılığı ile düzenlenir ve kullanıma hazır hale getirilir. Açık kaynak kodlu olması bu gibi kolaylıkları ve imkanları kullanıcısına sunar. Diğer işletim sistemleri ile karşılaştırma yaptığımızda, Linux’un daha verimli ve daha hızlı çalıştığını söylemek isteriz. Bununla birlikte farklı donanımlar ve kullanıcılar için özelleştirebilir özelliği daha fazla ilgi görmesine neden oluyor.

Sonuç olarak; dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alıyor. Bu yazılımı bu denli önemli kılan avantajı; açık kaynak kodlu bir yazılım olması ve güvenlik konusunda taviz vermemesidir. Dışarıdan bir virüsün bulaşması imkansız denecek kadar azdır. Güvenliğe önem vermesi en büyük rakibi Windows işletim sistemini geride bırakmaya yetiyor.

Bilgisayar Donanımları Nelerdir? RAM nedir? RAM Hakkında Merak Edilenler
Yoruma kapalı.