Modem Nedir? Kullanılan 3 Modem Türü

Modem Nedir? Kullanılan 3 Modem Türü

Modem, internet erişimini sağlamak için ihtiyaç olan bağlantıyı kuran aygıta denir. Kullanım alanlarına göre çeşitlere ayrılır.

Modem, internete bağlanmak için kullanılan bir aparattır. Bütün internet işlemlerinin gerçekleşmesi; haberleşmenin ve bilgi aktarımının sağlanması için modem cihazı gereklidir. Aldığı sayısal verileri telefon ve bilgisayarların anlayacağı dile getiren ve internet bağlantısını sağlayan modem, yaptığı demodülasyon hareketleri ile bugünkü ağ hareketlerinin aracıdır.

Modem Türleri Nelerdir?

Modem türleri, kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Kişinin ihtiyacına göre model tercihi yapılabilir. Dünya üzerinde kullanılan türler şu şekildedir;

1) ADSL Modemler

Açılımı; Digital Subscriber Line (asimetrik sayısal abone hattı) olan ve günümüzde en fazla tercih edilen ADSL modem, yüksek hız internet fırsatı sunar. Yüksek hızın yanı sıra telefon görüşmelerinin de yapıldığı bir teknolojidir.

2) Kablosuz Modemler

Standart özelliklerde olan ve kablosuz bir şekilde çalışan modemlerdir. Günümüzde akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarların bağlanması için kablosuz modem kullanılır.

3) VDSL Modemler

Açılımı; Very high data rate DSL (çok yüksek hızlı sayısal abone hattı) olan VDSL modemler türü en gelişmiş ağ teknolojisidir. Uzak mesafeden bağlanma ve bu bağlantı sırasında yüksek  hız ile dikkatleri üzerine çeker. Örnek verecek olursak; 1500 metreden 13 mbps hız ile internete erişim sağlayabilirsiniz.

Modemlerin Özellikleri Nelerdir?

modem türleri

  1. Voice Özelliği
  2. Veri Sıkıştırma
  3. Faks Gönderme Ve Faks Alma
  4. Hata Düzeltme

1) Voice Özelliği

Modemler aynı zamanda santral olarak kullanılabilir. Bunun için modemlerin voice özelliğini aktif etmeniz gerekir. Aktifleştirdikten sonra modeminizi telesekreter niyetine kullanabilirsiniz.

2)  Veri Sıkıştırma

Modemler ne işe yarar? Sorusunu bu özellik ile daha iyi anlayabiliriz. Modemler, x.text dosyalarını ciddi oranda sıkıştırır. Yapılan veri sıkıştırma ile birlikte transfer süreci kısalttırılır.

3) Faks Gönderme Ve Faks Alma

Gönderilmek istenen belge Windows sisteminde yer alan bir programa yüklenmelidir. Bu adımdan sonra faks özelliği olan bir yazıcı sayesinde gönderim yapabilirsiniz. Faks gönderme işi modemin sunduğu imkânlar çerçevesinde gerçekleşir.

4) Hata Düzeltme

Hattınızın kalitesi düştüğü zaman devreye girerek üzerinde iyileştirme yapar. Bunun için karşı taraftaki cihazın da bu özelliği desteklemesi gerekir.

modem

 

Modem Neden Yavaşlar?

Modemler, kullanım süresilerine göre etkisini azaltabilir. Buna çözüm olarak her 2 yılda bir modem değişikliği yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ana hat üzerinde problemlerden dolayı da yavaşlama olabilir. Bu durumda müşteri hizmetleri iletişime geçmeniz gerekir.

Harddisk Nedir? Ne İşe Yarar Ve Merak Edilenler Ağ Nedir?
Yoruma kapalı.