Modem Nedir, Nasıl Çalışır? Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modem Nedir, Nasıl Çalışır? Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modem nedir? Modem nasıl çalışır? Modem çeşitleri nelerdir? Modem, internete bağlanmak ve bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için kullanılır.

Modem nedir? Modem nasıl çalışır ve modem çeşitleri nelerdir? Modem, internete bağlanmak ve bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için kullanılan teknolojik bir cihazdır. Bilgisayar üzerinden aldığı dijital veriyi, analog değere çevirerek gönderme işlemini gerçekleştirir. Aynı şekilde karşı taraftan aldığı analog veriyi de dijital veriye çevirerek bilgisayara gönderir.

İnternet kullanımından faydalanmak için modem aygıtından yardım almak gerekir. Modem olmadan bilgisayarı internete bağlamak pek mümkün değildir. Kullanmakta olduğunuz; bilgisayarı, tableti ve akıllı telefonları internete bağlamak için modeme ihtiyacınız vardır.

Modem Nasıl Çalışır?

Modem nasıl çalışır? Bilgisayar üzerinden aldığı dijital veriyi analog değere çevirerek gönderme işlemini gerçekleştirir. Aynı şekilde karşı taraftan aldığı analog veriyi de dijital veriye çevirerek bilgisayara gönderme sürati ile çalışır. Kullanıcılar tarafından bilinen en yaygın tür; voice band modemdir. Bu modemler,  bilgisayar üzerindeki dijital veriyi elektiriksel sinyallere dönüştürerek işlem yapar.

modem nedir, nasıl çalışır modem çeşitleri nelerdir

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modem çeşitleri; harici, dahili ve dial up olmak üzere üç ana başlık altında toplayabiliriz.

  • Harici modemler: Bu modemler, bilgisayar kullanan herkesin günlük hayatında kullandığı modem türüdür. Harici modemler, bilgisayara yakın bir yere konumlandırılarak bilgisayara kablo ile bağlantı kurarlar. Kablolu aktarım sayesinde internet hızını en iyi şekilde kullanıcısına sunar. En çok kullanılan modemler arasında yer almasının yanı sıra en az ısınan modem türü olduğunu da söylemek isteriz. Isınma sorunlarının olmaması üst düzey performans sunmasına olanak tanır. Direk telefona ya da internet hattına bağlayarak kolay kullanım imkanı sağlar. Bu modemler gerekli olan enerjiyi adaptör vasıtası ile direk elektrik üzerinden alır ve ön yüzeyde bulunan göstergeler sayesinde ise işleyişini kolaylıkla takip edilebilir.

Harici Modem Çeşitleri

  1. Kablosuz (wireless) modemler: Kablosuz modemler, adından da anlaşılacağı üzere internet bağlantısı için kabloya gerek duymaz. Bu modemi kullanabilmek için kablosuz internet bağlantısını destekleyen cihaza sahip olmak gerekir. Günümüzde tüm cihazların artık kablosuz bağlantı özellikleri bulunmaktadır. Ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan bir modem türüdür.
  2. ADSL modemler: ADSL modem nedir? Bu modemler, ADSL teknolojisine sahip cihazlar olup, sadece bu amaca hizmet sunarlar. Veri kullanımını telefon hattı üzeri sağlandığı için istenilen yüksek hızlara çıkmamaları mümkün değildir. Yüksek değerlere sahip bir internet kullanımı istiyorsanız bu modem size uygun olmayacaktır.
  3. VDSL modemler: ADSL’den daha üstün bir teknolojiye sahip cihazlardır. İnternet altyapısının desteklenmesi ile birlikte yüksek hızlara çıkabilen bir modem türüdür. Yüksek internet hızına ihtiyacınız varsa, bu modem tam size göredir.
  • Dial Up (çevirmeli ağ) Modemler: Günümüz teknolojisinde karşılaşılması pek mümkün olmayan bir modem türüdür. Eski dönemlerde kullanılmış olan Dial Up modemler, İSS ler tarafından belirlenmiş olan numaraları çevirerek bağlantılarını gerçekleştirir. İnternet hızının oldukça yavaş olması ve kullanım esnasında telefon hattının meşgul edilmemesi gerekir. Telefon hattı meşgul olursa, internet bağlantısı otomatik olarak kesilecektir. Neyse ki günümüzde bu modemlerle karşılaşmak pek mümkün değil ve kullanıcı sayısının olmadığını da söylemek isteriz.

Dahili (internal) Modemler: Dahili modem nedir? Bu modem türleri diğerlerinden farklı olarak genellikle bilgisayar kasasının içerisinde yer alır. Bir bütün halinde çalışan bu modemlerin boyutları da oldukça küçüktür. Performans olarak iyi işler çıkardığını söylemek pek mümkün değil. Çünkü bu modem türünde ısınma problemi oldukça fazladır. Dial Up gibi günümüzde pek kullanılmayan bir modem türüdür. Çabuk ısınmasının en büyük nedeni anakart üzerinden işlem görmesidir. Gerekli olan enerjiyi anakart üzerinden sağlar ve hal böyle olunca da çabuk ısınma problemi ortaya çıkmış olur.

Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Flash Bellek Nedir? Flash Bellek Ne İşe Yarar?
Yoruma kapalı.