Neden AMD Ryzen? AMD Ryzen Avantajları Neler?

Neden AMD Ryzen? AMD Ryzen Avantajları Neler?

Neden AMD Ryzen? AMD Ryzen avantajları neler? AMD Ryzen mi yoksa İntel mi daha avantajlı? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında..

Neden AMD Ryzen? AMD Ryzen avantajları neler? AMD Ryzen mi yoksa İntel mi daha avantajlı? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Teknoloji devreleri uzun yıllardır birbiri arasında büyük bir rekabetin içerisine girmiş ve bununla beraber kararsız kalan kullanıcılar, hangi işlemci daha iyi sorusuna cevap aramaya başlamıştır. Geçmişten günümüze bu soruların cevapları hala da aranmaya devam ediyor. Birbirinden farklı avantajlarının olduğu bir gerçek ancak dezavantajlarının olduğunu da hatırlatmak isteriz. Intel her zaman bir adım önde olmayı başarmış olsa da, AMD’nin Ryzen işlemcilerin uyumlu anakart ile bir araya geldiğinde ise harika işler çıkardığını söylemek isteriz.

Neden AMD Ryzen? Uzun yıllar boyunca hayatımızda olan Intel ve AMD, daha uzun bir süre daha hayatımızın bir parçası olacak gibi duruyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar Intel her zaman lider olmayı başarmış ve AMD ise gerilerden gelmiştir. Ancak, 2017 yılı itibariyle AMD atak yaparak Ryzeni piyasaya çıkarır ve işte bu çıkış ile her şey bir anda değişmeye başlar. Intel işlemcilerin AMD işlemcilere karşı olan performans farkı Ryzen ile son bulmuştur.

Ryzen Nedir?

Ryzen nedir? Ryzen, 2017 yılında kullanıma sunulmuş olan bir AMD işlemci serisidir. Son 3 yıl içerisinde kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirmeyi başarmıştır. Ancak, ilk çıktığı 2017 yılı içerisinde insanların dikkatini çekmeyi pek başaramamıştır. Çünkü o yıllarda insanların AMD işlemciye olan bakış açısı pek iç açıcı değildi. İlerleyen yıllarda ise beklediği başarıyı yakalamış ve günümüze kadar en iyi şekilde gelmiştir. Günümüzde en iyi işlemci arasında yer almayı başarıyor.

neden amd ryzen amd ryzen avantajları neler

Ryzen Avantajları Nelerdir?

Ryzen avantajları nelerdir? İşte, Ryzen’ın en büyük avantajları:

Fiyatının Uygun Olması

Fiyatının uygun olması onu birinci sıraya taşımaya yetiyor. Performans ürünü olmasının yanı sıra uygun fiyat seçeneği kullanıcıların tercihleri arasında yer alıyor. Bilgisayar toplamaya başlayan kişilerin bütçe sıkıntısı kaçınılmaz durumlardan biridir. İşte, tam burada devreye giren AMD işlemci, birçok kullanıcının kurtarıcısı oluyor. AMD uyumlu anakart fiyatları, Intel uyumlu anakart fiyatlarından çok daha uygundur. Kısa bir örnek vermek gerekirse; Intel uyumlu 3800 MHz destekli anakart almaya katlığınızda 750 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekir ancak aynı özelliklere sahip AMD uyumlu bir anakart almak istediğiniz de ise; sadece 450 TL ödersiniz.

Kolay İşlemci Değiştirebilme İmkanı

Ryzen serisinin en önemli avantajı; AM4 Soketi kullanmasıdır. Intel kullanıcısı işlemci değiştirmeye katlığında anakartlarını da değiştirmek zorunda kalıyor. Ryzen serisini kullanan kişiler işlemcilerini kolay bir şekilde değiştirebiliyor çünkü AM4 soketi tüm anakartlar ile uyum içerisinde çalışır.

Daha Az Güç Tüketimi

Yukarıda fiyat ve kolay işlemci değiştirme hakkında bilgilere yer verdik. En önemli diğer bir avantajı ise; güç tüketimi konusunda tatminkar olmasıdır. Ryzen 3.Nesil işlemcileri; Intel işlemciler ile karşılaştırma yaptığımızda, daha düşük güç tüketimi ile bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Çoklu Çekirdek Kullanımı İle Daha Yüksek Performans İmkanı

Tek çekirdekli Ryzen serilerinin Intel karşısında gerilerde kaldığını söyleyebiliriz ancak konu çoklu çekirdek olduğunda ise Intel bu konuda geride kalmış oluyor. Ryzen, çoklu çekirdek üzerinden baz alındığında, rakiplerine göre çok daha yüksek performans sunduğunu bizlere gösteriyor.

Intel bu konuda geride kalırken fiyatlarının da oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Fiyatlarının yüksek olması ve performans anlamında geride kalması, kullanıcıları otomatik olarak Ryzen serilerine yöneltiyor. Neredeyse aralarında 1000 TL ve üzeri gibi bir fiyat farkı bulunuyor ve üstelik Intel işlemcisinin performans anlamında da geride kaldığını söylemeliyiz.

Sonuç olarak; AMD Ryzen serisi hem fiyat hem de performans anlamında öne çıkmayı başarıyor.

Flash Bellek Nedir? Flash Bellek Ne İşe Yarar? Anakart Nedir, Nasıl Çalışır Ve Anakart Ne İşe Yarar?
Yoruma kapalı.