Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat edilmeli? Oyun bilgisayarının özellikleri nasıl olmalı? Oyun bilgisayarı almak istiyorum diyorsan..

Oyun severlerin merak ettiği en önemli soru; oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusudur. Siz de oyun severlerden biriyseniz mutlaka bu soruya cevap aramışsınızdır. Kaliteli bir oyun oynamak ve akıcı bir deneyim yaşamak için sorunsuz bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. Oyun oynamanın yaşı yoktur! Hangi yaşta olursanız olun oyun oynamak en önemli hobiler arasında yer alıyor ve özellikle pandemi döneminde daha önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Oyun bilgisayarının özellikleri nasıl olmalı? Oyun bilgisayarı almak istiyorum diyorsan, bu yazımızı okumaya devam etmeni tavsiye ederiz.

Boş zamanlarını daha eğlenceli bir hale getirmek isteyen kişilerin büyük bir bölümü, oyun oynayarak zamanını değerlendirmeyi tercih eder. Ancak, kullanılan bilgisayar yeterli donanıma sahip değilse, oyun oynamak bir kabusa dönüşebilir.

Oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeliyiz, gelin hep birlikte detayları inceleyelim.

Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oyunları sorunsuz bir şekilde oynamak istiyorsanız, yeterli donanıma sahip bir bilgisayarınızın olması gerekir. Özellikle günümüz teknolojisinde birçok oyun yüksek donanıma sahip bilgisayarlar üzerinden oynanabilmektedir.

Oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat edilmeli?

Bağımsız Ekran Kartı

Oyun oynamak için masaüstü ya dizüstü olmasının hiçbir önemi yok! Önemli olan ekran kartının yeterli seviyede olmasıdır. Uygun özelliklere sahip olan bir bilgisayar ile istediğiniz tüm oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bundan 10 yıl önce oyun oynayabilmek için masaüstü bilgisayara sahip olmak gerekirdi. Ancak, günümüz teknolojisinde oyun için birçok dizüstü bilgisayar bulunuyor. Burada önemli olan unsur; ekran kartının özellikleridir.

oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat edilmeli

Bilgisayarınızın ekran kartı ideal kare hızına sahip ise oyun oynama konusunda en ufak bir problemle karşılaşmazsınız. Bağımsız ekran kartları, bu konuda çok iyi işler çıkarıyor ve özelikle yüksek bellek miktarına sahip modelleri tercih etmek gerekir.

İşlemci Kalitesi

Oyun için işlemci nasıl olmalı? Oyun oynamak için ekran kartı tek başına yeterli olmayacağından dolayı işlemcinin de kaliteli olması gerekir. İşlemci, oyun bilgisayarlarının can damarıdır. İyi bir oyun bilgisayarı arayışı içerisindeyseniz, mutlaka işlemciye önem vermeniz gerekir.

Günümüzde yeni çıkan oyunları oynamak üstün performans sunan işlemciye gereksinim duyar. Bazen Intel Core i7 işlemciler bile yetersiz kalabiliyor. Harika bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız, en az i7 işlemciye sahip bir bilgisayarınızın olması gerekir. Maliyet bakımından biraz yüksek olabilir ancak sizi mutlu edeceğinden emin olabilirsiniz.

Yüksek SSD Sürücüler

Yukarıda ekran kartı ve işlemciye yer verdik. Oyun oynayabilmek için diğer en önemli donanım ise; SSD sürücülerdir. Yüksek kapasiteye sahip SSD almak, size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yeterli disk kapasitesine sahip olmaması yarı yolda kalmanıza neden olabilir. Çünkü günümüzün oyunları oldukça fazla yer kaplamaya başladı ve hal böyle olunca da yüksek kapasiteye sahip SSD’lerin önemi ortaya çıkmış oluyor.

Sadece kapasite anlamında değil aynı zamanda SSD’ler performans anlamında da oldukça iyi işler çıkarıyor. SSD’ler, ön yükleme konusunda başarılı olurken aynı zamanda oyun içerisinde de ön yüklemeye büyük katkı sağlıyor. Yeterli bütçeye sahip değilseniz depolamayı ikiye bölerek, HDD ve SSD’yi aynı anda kullanabilirsiniz.

Klavye Kontrolü

Oyun farelerinin yanı sıra klavyenin de büyük etkisi bulunuyor. Oyun oynayan biriyseniz klavye seçimi konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Oyuncuların birçoğu klavyeye önem verirken diğer kesim ise klavye konusunu pek dikkate almıyor. Oyuncu klavyesi yüksek tuş yapısı ile yüksek performans sunuyor. Gözleriniz sürekli oyunda olacağından anti-ghosting teknolojisine sahip olmanız oldukça önemlidir. Oyunda kazanan olmak için her zaman hıza ihtiyacınız var ve bu hız içinde oyuncu klavyesi kullanmanız gerekir.

Ekran Boyutu

Oyunda en önemli unsurlardan biri de ekran boyutunun yeterli seviyede olmasıdır. Küçük ekranlı dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda keyif almanız mümkün olmayacağı gibi kontrol sağlamanızda zor olacaktır.

Windows İşletim Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir? Modem Nedir, Nasıl Çalışır? Modem Çeşitleri Nelerdir?
Yoruma kapalı.