Özel Ip Adresi ( Statik Ip ) Nedir? Avantajları?

Özel Ip Adresi ( Statik Ip ) Nedir? Avantajları?

Özel IP adresi olarak bilinen Statik IP adresi, yalnızca size ait değişmeyen bir ip numarası olarak sisteminize tanımlanır.

Özel IP adresi diğer bir adı ile Statik IP, değişken olmayan IP anlamına gelir. Durağan IP sistemi olarak da bilinen bu sistem, genel olarak evlerde kullanılır. Evlerdeki bilgisayarlarda 2 adet IP adresi türü bulunur. Birinci tür olan ‘’Harici IP adresi’’nde bütün dünya sizin bağlantınızı görebilir. Diğer bir tür ise bu yayında işleyeceğimiz statik IP’dir. Bu türde router tarafından size özel bir IP adresi atanır. Bu bağlantı sadece özel kullanımlara yöneliktir. Diğerine göre daha güvenlidir de diyebiliriz.

Statik Ip Adresinin Avantajları Nelerdir?

Bu ağ üzerinden ‘’Torrent’’ yönetimi yapabilirsiniz. Bir telefonunuz varsa ve Wi-fi üzerinden aynı ağa giriş yapabiliyorsanız aynı portu ayarladığınız taktirde bilgisayarınızdaki torrent yönetimini yapabilirsiniz. Durağan IP ile bu mümkündür.

Aynı zamanda Xbox ile çevrim içi oyunlar oynayabilirsiniz. Bunun için el ile ayar yapmanıza gerek yok. Yeni router’larda yer alan uPNB özelliği otomatik eşleşme sağlıyor.

Özel Ip Adresleri

Özel IP adresleri, Router arayüzünden görülebilir. Bunun için internet tarayıcısının araç çubuğuna

  • 192.168.0.1
  • 192.168.1.1

Yazmanız halinde size özel adresleri görebilir, özel IP panelinize erişebilirsiniz.

Örnek: Bir ev bilgisayarınız varsa 192.168.0.2 ile 192.168.0.254’e kadar Ip adresini alabilirsiniz. Buradaki mantık ‘’ilk giren IP’yi alır’’ mantığıdır. İlk gelen bilgisayara daha ön sıradan Ip adresi atanacaktır.

statik ip

Statik Ip Ne Demek?

Statik IP, size özel olan ve başka kişilerle paylaşmadığınız IP adresidir. Dijital dünyada bir açık olan ‘’Güvenlik’’ problemine alternatif çözüm yöntemi olarak da kullanılır. Yerel ağlarda, ofislerde ve evlerde sıklıkla kullanılır.

Uyarı: Router üzerinden cihazlarınıza aynı IP adresini vermeye çalışmanız bağlantı konusunda problemler yaşamanıza sebebiyet verebilir.

Statik Ip Adresi Nasıl Öğrenilir?

Özel Ip adresi öğrenmek için manuel sistemlerle uğraşma ve zaman harcama tarihe karıştı. IPnumara.com adresinden Ip sorgulama işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Genel ve Özel Ip Adresi Farkı Nedir?

Özel IP adresi, yerel niteliktedir. Genel Ip adresi ise daha küresel niteliktedir. Bu noktada da güvenlik zafiyetleri ortaya çıkmaktadır. Özel IP, Genel IP’ye göre çok daha güvenilirdir. Yerel ağlarda mutlaka tercih edilmelidir.

Ağ Nedir? 6 Basit Adımda IP Adresi Değiştirme
Yoruma kapalı.