RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

RAM alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? RAM konusunda kararsız kalan kişilerin isteği bu bileşenlerin tam bir uyum içerisinde çalışması.

RAM alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? RAM konusunda kararsız kalan kişilerin tek istediği bu bileşenlerin tam bir uyum içerisinde çalışmasıdır. Bu bileşenlerin birbiriyle tam uyum içerisinde çalışması gerçek anlamda oldukça önemlidir. Özellikle sistem toplamaya karar verenlerin en çok zorlandığı konulardan biri de budur. Çünkü alınacak olan RAM’in anakart ile uyumu içerisinde olması ve MHz ve CL değerleri gibi birçok etken kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. RAM alırken hangi detaylara dikkat etmemiz gerekir? Gelin hep birlikte inceleyelim..

Yeni RAM Alırken Dikkat Edilecekler?

Yeni bir RAM alırken öncelikle kullandığımız anakart ile olan uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. İşte, detaylar;

  • Kullanmakta olduğunuz anakart DDR3 tabanlı ise DDR3 RAM almanız gerekir. Eğer, DDR4 yapısına sahip bir anakart kullanıyorsanız bu durumda DDR4 RAM almak uygun olacaktır.
  • Bellek uyumunun yanı sıra bellek frekansı da çok önemlidir. Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; 2133 MHz bellek destekleyen bir anakart için 3200 MHz bellek almak hiç de mantıklı olmayacaktır. Siz istediğiniz kadar yüksek frekansa sahip bellek alın ancak anakartınız desteklediği kadarını kullanacağı için ödediğiniz ücret boşa gidecektir.
  • Anakart üzerinde bulunan RAM slot sayısı da önemli bir yere sahiptir. Üzerinde sadece 2 adet slot yer alıyorsa, sadece 2 adet RAM takabileceğinizi gösterir. Bu sayısının üzerinde bellek kullanmak için anakartın değiştirilmesi gerekir. Anakartı değiştirmek yerine daha yüksek değere 2 adet bellek kullanabilirsiniz.
  • Kullanmakta olduğunuz bilgisayarda 2 veya daha fazla bellek yapısına sahip olmasını isterseniz bu durumda kit halinde satılan ürünlere yönelebilirsiniz. Dual kit şeklinde tek paket üzerinden bu ürünlere sahip olabilir, aynı seri numarası üzerinden kullanıldığını da hatırlatırız. Dual kit halinde satılan ürünler fiyat bakımından biraz masraflı olabilir, bu durumda tekli satılan ürünlerden 2 adet kullanabilirsiniz.

RAM alırken dikkat edilmesi gerekenler neler

RAM Yükseltmesi Yaparken

RAM yükseltmesi yaparken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Halihazırda kullandığınız RAM yapısını değiştirmek veya performansın daha iyi olmasını sağlamak için aşağıdaki seçenekleri mutlaka göz önünde bulundurun.

  • Kullanmakta olduğunuz ürün ile aynı özelliklere sahip olmasına dikkat edin. Alacağınız ürün ile elinizde olan ürünün değerleri aynı olmak zorundadır. Markanın aynı olması ile birlikte seri numarasının uyumu da dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Marka farklı olsa bile değerlerinin aynı olması gerekir.
  • Bilgisayarınızda takı olan ürünün aynısını bulmaz bazen çok zor olabilir. Böyle durumlarda aynı markanın uyumlu olan farklı versiyonlarına yönelebilirsiniz.
  • Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi aynı markanın ürününü bulma konusunda zorluk yaşarsanız, diğer bellekleri satarak yenilerini almak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede bellekler arası uyumsuzluğun önüne geçmiş olur ve aynı zamanda tasarruf etmiş olursunuz.
  • Hiçbir şekilde aynı markanın ürünlerini bulamıyorsanız ise bu durumda farklı markalara yönelmekten başka şansınız yok demektir. Kullandığınız ürünlerin değerlerini kontrol ettikten sonra aynı değerlere sahip farklı markanın ürünlerini alabilirsiniz. Ortaya çıkacak olan sorunları ortadan kaldırmak için MHz, CL ve voltaj değerlerini kontrol edin. Kullanılan çiplerin bir önceki ürünle aynı olması, size sorunsuz bir kullanım imkanız sunacaktır.
  • Tüm değerlerin birebir aynı olması konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, en yakın değerlere yönelebilirsiniz. Mesela MHz konusunda aynı değere sahip bir RAM bulamıyorsanız, diğer değerlerin uyumlu olmasına özen gösterin. Bu parçalarda en önemli detay voltaj değerleridir. Voltaj değerleri aynı olan farklı ürün kullanmak pek fazla bir sorun yaratmayacaktır.

Yukarıdaki seçenekleri göz önünde bulundurarak RAM değişimi yapabilir veya yeni bir RAM satın alabilirsiniz.

Kubuntu Nedir? Kubuntu Nasıl Kurulur? AMD Ekran Kartı GPU Ölçekleme Hakkında Merak Edilenler
Yoruma kapalı.