RAM nedir? RAM Hakkında Merak Edilenler

RAM nedir? RAM Hakkında Merak Edilenler

RAM nedir? RAM ne işe yarar ve RAM çeşitleri nelerdir? Soruları, artan teknoloji ile birlikte daha fazla öneme sahip oldu. İşte, detaylar..

RAM nedir? RAM ne işe yarar ve RAM çeşitleri nelerdir? Soruları, artan teknoloji ile birlikte daha fazla öneme sahip oldu. RAM her ne kadar küçük bir donanım olarak karşımıza çıkıyor olsa da, teknolojik cihazların en önemli parçalarından biridir. Bu yazımızda merak edilen bu sorulara detaylı olarak cevap vermeye çalışacağız.

RAM nedir?

RAM nedir? Sorusu sorulduğunda direk aklımıza bilgisayarlar gelmektedir. Ancak, sadece bilgisayarların değil aynı zamanda akıllı telefonların, tabletlerin, oyun konsolların ve buna benzer teknolojik cihazların da önemli bir parçasıdır. RAM olmadan işlem yapmanın mümkün olmayacağını belirtmek isteriz. RAM olmayan bir cihaz üzerinden işlem yapmaya çalıştığımızda isteklerimize cevap vermeyecek ve oldukça ağır hareket eden bir sistem karşımıza çıkacaktır. Bununla birlikte kullandığınız RAM arızalı ya da yetersiz olması durumunda oyun ve programlar açılmayacaktır.

RAM sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; bilgisayarımız üzerindeki tüm bilgileri geçici olarak depolama görevini üstlenen çok hızlı bir bileşendir. Bu bellek, kullanmakta olduğunuz bilgisayarın kısa süreli ihtiyacı olan unsurları depolar, depolanan bu bilgiler ihtiyaç anında çok hızlı bir şekilde RAM tarafından okunmaya başlanır. RAM ile harddiski birbirine karıştıran birçok kişi bulunmaktadır. Ancak, harddisk ile RAM birbirinden farklı donanımlar olup, harddisk uzun süreli depolama işini gerçekleştiren bir parçadır.

ram nedir, ram hakkında merak edilenler

RAM Ne İşe Yarar?

RAM’e ihtiyaç duyduğumuzda ya da donanımı incelemeye başladığımızda ilk akılımıza RAM ne işe yarar, sorusu gelir. RAM’ler sadece geçici bellek görevi görür ve bilgisayarın kapanmasıyla tüm bilgiler ortadan kaybolur. Bilgisayar açık kaldığı süre boyunca bilgiyi depolar, kapanmasıyla tüm bilgiler bellek tarafından unutulur.

Bu bellekler her biri “1” veya “0” bulunduran kutulardan meydana gelir. Bu kutular, benzersiz bir adrese sahip olurlar ve aynı zamanda da sütunlar şeklinde bulunurlar. Her bir kutuya hücre ismi verildiğini de belirtmek isteriz. Bu hücrelerin içerisinde bilgisayarın ihtiyaç duyabilme ihtimali olan tüm bilgileri depolar ve ihtiyaç durumunda ise gerekli bilgileri hızlıca iletir. RAM’ler sayesinde çalışmalarınızı ve oyunlarınızı sorunsuz bir şekilde oynar, herhangi bir kesinti ile karşı karşıya kalmazsınız.

RAM Çeşitleri Nelerdir?

RAM ne işe yarar sorusuna cevap verdikten sonra RAM çeşitleri nelerdir, gelin bu konuyu kısaca bir ele alalım. RAM konusunda bilgi sahibi olan kişiler RAM çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmak ister.

ram ne işe yarar

RAM çeşitlerini DRAM ve SRAM olarak ikiye ayırabiliriz.

DRAM RAM: Bu RAM modelinin özelliği ise; depoladıkları bilgileri koruyabilmeleri için enerjiye ihtiyaçları vardır. En popüler bellek türlerinden biri olarak karşımıza çıkan DRAM’ler, maliyet bakımından oldukça düşüktür. Yeterli hız seviyesine sahip olmasıyla, sistem hafızası olarak kullanılır. Yüksek kapasiteye sahip olmasının yanı sıra uygun maliyetli olması; en çok satan RAM’ler arasında yer almasına katkı sağlıyor ve şunu da belirtelim ki; bu belleklerin periyodik olarak yenilenmesi gerekir.

SRAM RAM: DRAM gibi aynı şekilde sürekli olarak enerjiye ihtiyaç duyar ancak bu belleği DRAM’den ayıran en önemli özelliği; sürekli olarak yenilenmeye ihtiyaç duymaz. SRAM’de yük barındıran kondansatör yerine transistörler yer alır. Bu bellek, bit başına yalnızca tek bir transistöre ihtiyacı olur ve DRAM’in tam tersine, bir bitlik veriyi barındıra bilmesi için birkaç transistör gerektirir.

RAM belleklerin farklı kapasiteye sahip olduğunu da hatırlatmak isteriz. Kapasiteye bağlı olarak RAM çeşitleri; 2, 4, 8 ve 16 GB olarak karşımıza çıkıyor. Sadece şlemcinizin desteklediği ram kapasitesini kullanabilirsiniz. Yani sisteminiz desteklemiyorsa 16 GB’lik bir RAM’i kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Linux İşletim Sistemi Nedir, Avantajları Nelerdir? Ekran kartı nedir? Ekran Kartı Ne işe yarar?
Yoruma kapalı.