Sanal Bellek Ve Bellek Yönetimi Hakkında

Sanal Bellek Ve Bellek Yönetimi Hakkında

Bu yazımızda; sanal bellek ve bellek yönetimi hakkında detaylara yer vermeye çalışacağız. Bilgisayarlarımızda bulunan bellekler.

Bu yazımızda; sanal bellek ve bellek yönetimi hakkında detaylara yer vermeye çalışacağız. Bilgisayarlarımızda bulunan bellek, en önemli parçalar arasından yer alır. İşletim sisteminin bellek yönetimini üstlenebilmesi için gerekli görülen düzenlemelerin işletim sistemi tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bilgisayarımızın önemli parçalarından olan bellek nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sanal Bellek Nedir?

Bellek yönetimi hakkında bilgilere yer vermeden önce; sanal bellek nedir, öncelikle bunu kısaca bir ele alalım. Sanal bellek, kullanmakta olduğumuz bilgisayarın belleğinin dolmasıyla, boşta duran işlemlerin kullanmadığı bellek kısmının aktarıldığı alandır. Aynı zamanda depolama biriminizde yer alan bir bölüm de diyebiliriz. Kullanıcı tarafından özel olarak bir ayar yapılmadığı süre boyunca, işletim sistemi bu işlemi otomatik gerçekleştirecektir. Yani boyut işlemi otomatik olarak yapılır.

Eski teknolojiye sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, mutlaka bu ayarları manuel olarak yapmanızı öneririz.

Parçalı Bellek

Parçalı bellek modeli ne işe yarar? Parçalı bellek, farklı boyutta ve farklı işlemler doğrultusunda bellek alanını kaplar. Programın boyutuna göre yer kaplar ve burada işletim sistemi; büyüklüğü ile her işlemin parçasının başlangıç noktasını çok iyi bilir.

sanal bellek ve bellek yönetimi hakkında

Parçalı bellek modeli üzerinde, uygulamaların da farklı parçaları yer alır ve bu parçalar; program parçaları ve veri parçaları olmak üzere ikiye ayrılır.

  • Program parçaları ise; uygulama kodunun bulunduğu parçaya verilen isimdir. Burada programın fonksiyonlarına ve sınıflarına yer verilir.
  • Veri parçaları, uygulama ile birlikte verilerinin saklandığı bölümdür. Veri parçalarının içerisinde; değişkenleri ile veri yapıları bulundurulur.

 

Parçalı Bellek Dezavantajları Nelerdir?

  • Parçalı bellek üzerinde yer alan parçalar arası boşluğun olduğundan daha fazla olması ve bu duruma bellek parçalanması ismi verilir. Bundan dolayı bellek tam anlamıyla verimli olarak kullanılamaz.
  • Büyük parçaya sahip olduğundan belleğe kabul edilememesidir.

Yukarıdaki iki olumsuzluğun önüne geçmek için bellekte yer alan parçaların sıkıştırılma işlemi ile biraz da olsa giderilebilir.

Sayfalanmış Bellek

Az önce parçalı bellek ile ilgili detayları ele almıştık, bu bellekte; uygulama, tüm belleğin sadece kendisine ait olduğunu varsayar ve işletim sistemi bu durum karşısında ise; gerekli izni sağlamış gibi davranış gösterir. Uygulamanın belleğe olan bu yaklaşımına mantıksal bellek adı verilir.

Ana bellek üzerinde işler tamamen farklı bir yapıya sahiptir. Her bir işlemin kapladığı bellek alanı o işlemci yapısına bağlı olarak sayfalara ayrılmıştır. Belirtilen bu kısım x86 yapısında 4 KB boyuta denk gelir. Tek bir sayfa kendi içerisinde bir programı veya sığmama gibi bir sorun yer almıyorsa daha fazla programı barındırabilir. Bununla birlikte tek bir programa ait olan tüm veriyi kabul edebilir. İşletim sisteminin öngördüğü biçimde bu sayfalar, belleğin herhangi bir bölümünde olabilir.

Hangi Bellek Tarzı Daha Avantajlı?

Hangi bellek düzeni daha avantajlı? İki farklı bellek düzeninin de kendi içerisinde olumlu ve olumsuz yönleri bulunuyor. İşte, artı ve eksi yönleri;

  • Parçalı düzen üzerinde, programa ait olan tüm kodları en iyi şekilde belleğe yerleştirir ve yapılan bu işlem ile programa daha hızlı bir şekilde erişim sağlanmış olur. Bu işlem memory fragmentation’aneden olacağından, boş alanın gereksiz bir şekilde kullanılmasına yol açacak ve bu işlemler çoğu zamanda belleğe girememe problemini ortaya çıkaracaktır.
  • Sayfalı düzen üzerinde program kodu farklı parçalara bölünerek belleğe yerleştirilir. Bu durumu parçalı düzen ile kıyaslama yaptığımızda ise daha yavaş olduğunu belirtmek isteriz. Boş alan kullanım konusunda ise parçalı düzeni geride bıraktığını belirtmek isteriz.
IPv6 Nedir? IPv6’nın Yararları Nelerdir? USB-C Nedir? Tip-C Portu İle İlgili Tüm Detaylar
Yoruma kapalı.