Soketler Hakkında Merak Edilenler

Soketler Hakkında Merak Edilenler

Soketler, bilgisayarlar üzerinde birden fazla yere sahip olup, her birinin görevi de birbirinden farklıdır. Bu ek bileşenler sayesinde.

Bilgisayarlar üzerinde birden fazla soket yer alır ve her birinin görevi de birbirinden farklıdır. Bu ek bileşenler sayesinde cihazlarımız ile iletişim içerisinde olur ve birçok ihtiyacımızı sorunsuz bir şekilde giderebiliriz. Masaüstü bilgisayar üzerinde 30 adetten daha fazla soket olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadığınız masaüstü bilgisayarda 30’dan fazla soket yer alır. Bu yazımızda soketler hakkında merak edilenlere ve bu soketlerin ne işe yaradığına dair detaylı bilgilere yer vereceğiz.

İşte, merak edilen o soketler:

İşlemci Soketleri

İşlemci soketleri önemli bir yere sahiptir. Masaüstü bilgisayarda bulunan en büyük soketler işlemci için ayrılmış olanlarıdır. Teknolojik bilgisayarın işlemcileri daha önceki serilere göre daha fazla güç harcamakta olup, bu gücü doğru bir şekilde aktarması gerekir. Birden fazla fiziksel çekirdeğe sahip olması daha fazla güç harcamasına neden oluyor.

En temel bileşenlerden olan işlemciler, bilgisayarın en önemli parçasıdır. Günümüz işlemcileri direk anakart üzerinde bulunan soketler yardımı ile bir araya getirilir. Büyük pinlerin ortaya çıkmasıyla adından söz ettiren işlemci yuvalarında; yüzlerce konektör pini yer alıyor.

soketler hakkında merak edilenler

Büyük İşlemci Soketleri

Diğer işlemcilerden farklı olarak karşımıza çıkan büyük işlemciler, kendisi gibi büyük soketlere ihtiyaç duyar. Bu soketlerin diğer normal soketlere göre daha büyük olduğunu ve içerisinde çok sayıda pin bulunduğunu söylemek isteriz. Büyük olmasının en büyük sebebi; işlemcilerin büyük ve güçlü yapıya sahip olmasıdır. AMD markasının üst segment işlemcilerinden olan “Threadripper” üzerinde sTRX4 soketlerine yer verildiğini görüyoruz. Bu sokette toplamda 4094 adet pin bulunuyor ve bu pinlerin tamamı anakart üzerinde yer alır.

Görüntü Aktarma Soketleri

Görüntü aktarma soketleri, bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. En ilkel soketlerden olan D-Sub bağlantı noktaları ya da VGA portu, en çok bildiğimiz soketlerden olup, renkleri mavi, yeşil ve kırmızıdır. Farklı renge sahip olan bu kabloların kalitesi konusunda kesin bir şey söylemek doğru olmaz çünkü VGA portlarının destekleyeceği en yüksek çözünürlük ile hız değeri sisteme bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Depolama Soketleri

Depolama soketleri son yılların en yeni teknolojilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Depolama birimlerini sabitlemek için kullanılan soketler, daha verimli bir hale geliyor. Eski dönemlerde soket yerine kablo bağlantıları kullanıyordu ancak şu an ki gibi sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Soket sistemi, bilgisayar bileşenleriyle aynı bağlantıyı paylaşarak dengeli bir şekilde çalışması ve bu sayede de kullanıcısına büyük kolaylıklar sunması en önemli özelliği oluyor.

Çevre Birimi Soketleri

Çevre birimi soketleri deyince birçoğumuzun aklına direk; klavye, Mouse ve yazıcı birimleri geliyordur. Kullanımda olan tüm çevre birimleri, bilgisayara bağlanabilmek için USB girişini kullanırlar. Bu birimler; Universal Serial Bus / Evrensel Seri Veri Yolu üzerinden bağlantılarını gerçekleştirir. En gözde soket yapılarından olan USB bağlantı noktaları her geçen gün daha önemli bir yere sahip oluyor diyebiliriz. Çünkü sürekli kullanımda olan kulaklık, fare, klavye UBS bellekler ve benzeri bileşenler, USB portları üzerinden bağlantılarını gerçekleştirirler.

Ağ Soketleri

Ağ soketleri herkesin kullandığı soketler arasında yer alır. Bu soketlerin kullanımı USB bağlantı portları gibi sürekli kullanılan bir alan değildir. İnternet kullanımını gerçekleştirebilmek için modemle bilgisayar arasındaki bağlantıyı gerçekleştiren soketlerdir. Ancak, günümüzde uzaktan bağlantı kullanımı yaygın olduğundan dolayı bilgisayarı ve benzeri cihazları kablo ile bağlantısı oldukça azdır. Ethernet bağlantısı her ne kadar yaygın olarak kullanılmıyor olsa da, bazı durumlarda hala önemli bir yere sahip olduğunu da söylemek isteriz.

HDMI CEC Nedir? HDMI CEC’in Özellikleri Kubuntu Nedir? Kubuntu Nasıl Kurulur?
Yoruma kapalı.