SSD Nedir, Avantajları Nelerdir?

SSD Nedir, Avantajları Nelerdir?

SSD nedir? SSD avantajları nelerdir? Neden SSD kullanmalıyız? Gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda. İşte merak edilen soruların cevabı..

Günümüz teknolojisinin en önemli parçalarından olan SSD yani Solid-state Drive, her yönü ile bilgisayar kullanıcılarına büyük avantaj sunuyor. HDD sürücüleri geride bırakan SSD nedir? SSD avantajları nelerdir? Bu yazımızda bu soruların cevabını detaylı bir şekilde siz değerli okurlarımıza aktaracağız.

SSD sürücüler, bir bilgisayarın en önemli donanımlarından biri diyebiliriz. Özellikle modern bilgisayarlar üzerinde karşımıza çıkan SSD’ler, artık birçok bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı. Peki, neden SSD kullanmalıyız? Bu yeni donanım işinizi büyük oranda kolaylaştırırken HDD’lere göre büyük avantaj sağlıyor. Son teknoloji oyunları oynaya bilmek ve de günlük hayatımızda kullandığımız programları hızlı ve sorunsuz çalıştırmak için SSD’lerin harika işler çıkardığını söylemek isteriz.

Solid-State Drive açılımına sahip olan SSD sürücü hakkında en çok merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. SSD ile HDD arasındaki farklılıklar yabana atılamayacak kadar fazla ve aynı zamanda da önemli bir yere sahiptir. Kısa bir örnek vermek gerekirse; HDD’ye sahip olan bir bilgisayarın açılma hızı 8 dakika olduğunu düşünürsek, SSD’de bu durum 20 saniye gibi süreye düşebilmektedir. Aynı şekilde kullandığımız programlar ve oyunlar için de durum aynı şekildedir. SSD nedir? Gelin detaylıca bir göz atalım.

ssd avantajları nelerdir

İçerik Başlıkları

SSD nedir?

SSD (Solid-state drive) sürücülerin çalışma şekli; HDD’lere göre oldukça farklıdır. Geleneksel sabit diskler, bilgiye ulaşım sağlamak için içerisindeki disk’i döndürürken, SSD sürücüler bu bilgiye ulaşmak için herhangi bir çaba harcamaz ve bu bilgileri, flaş hafıza çiplerinde depolar. Çalışma mantığı; USB bellekler, tabletler ve akıllı telefonların mantığı ile aynıdır. SSD’de bulunan hafıza çipleri tüm bilgilere aynı anda ulaşabilir, diğer sabit diskler olan disk döndürme olayı olmadığından işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Donanım olarak farklı teknolojiye sahip olan SSD’lerin, tasarım ve boyut olarak çeşitli seçenekleri yer alır. Üretim bakımından maliyetli olan SSD’lerin fiyatı da oldukça yüksek ve hatta HDD fiyatlarının 3 katı gibi bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

SSD Avantajları Nelerdir?

Yeni SSD almak isteyenlerin sorduğu ilk soru; SSD Avantajları Nelerdir? Oluyor.. Daha önceleri ülkemizde olan SSD’ler, özellikler son teknoloji oyunlarla daha fazla önemli bir yere sahip olmaya başladı. Önceleri SSD’ye sahip bir dizüstü bulmak oldukça zor iken bu durum tamamen farklılaşarak, giriş seviyesindeki bir dizüstü bilgisayarda bile SSD’nin olduğunu söylemek isteriz.

SSD avantajları nelerdir? İşte, en önemli avantajları:

Hareketli Parçalar Bulunmuyor

HDD kullananlar çok iyi bilir ki, bu sabit sürücülerin içerisinde hareketli parçalar bulunur. Bu hareketli parçaların bir süre sonra arızalanma ihtimali oldukça yüksektir. HDD’lerin darbe alması ile içerisindeki parçalar çok kolay bir şekilde arızalanabiliyor ancak SSD’lerde hareketli parça olmadığı için bu gibi arızaların görülmesi söz konusu bile olmuyor. Ayrıca SSD’lerin hem hafif hem sağlam hem de taşıması oldukça kolaydır.

ssd özellikleri

Çok Hızlı Olması

Hız konusunda sınır tanımayan SSD’ler, HDD ile karşılaştırıldığında aşırı derecede hızlı olduğunu belirtmek isteriz. SSD’ler, veri okuma ve yazma konusunda kıyaslanamayacak kadar hızlı bir şekilde işlemleri yerine getiriyor. Bu konuda kısa bir örnek vermek gerekirse; HDD sürücüler verileri milisaniyede okuyup yazarken, yeni nesil sürücü yani SSD’ler, verileri mikrosaniyede okuyup yazma işlemini gerçekleştiriyor. Bu durum; programların daha hızlı çalışmasına ve açılıp kapanmasına imkan tanıyor. HDD sürücüye sahip bilgisayar üzerinde bir program 45 saniye içerisinde açılabiliryorsa, SSD’de bu durum sadece 5-6 saniyedir.

Daha Uzun Ömürlü Olması

HDD’ler ile karşılaştırma yaptığımızda oldukça uzun ömürlü olduğunu söylemek isteriz. Birçoğumuzun başına gelen HDD arızalanması bu yeni sabit sürücülerde çok nadirdir. Düzgün kullanıldığı sürece ömürlük bir donanım olduğunu belirtmek isteriz. SSD’lerin ömrü 10 yıl olarak belirtiliyor ancak bu durumun kullanıcının kullanım alışkanlığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kimi kullanıcı 10 yıl ve üzeri sorunsuz bir şekilde kullanırken kimi kullanıcı ise daha kısa sürede ömrünü tamamlıyor. Genel kullanım ömrünün 10 yıl olduğunu söyleyelim.

iOS İşletim Sistemi Nedir Ve Avantajları Nelerdir? Harddisk Nedir? Ne İşe Yarar Ve Merak Edilenler
Yoruma kapalı.