USB-C Nedir? Tip-C Portu İle İlgili Tüm Detaylar

USB-C Nedir? Tip-C Portu İle İlgili Tüm Detaylar

USB-C nedir? Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanmakta olduğumuz dizüstü bilgisayarlar ve akıllı cihazlar üzerinde kullanım kolaylığı.

USB-C nedir? Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanmakta olduğumuz dizüstü bilgisayarlar ve akıllı cihazlar üzerinde kullanım kolaylığı sunan USB-C, her konuda büyük kolaylıklar sunuyor. Yeni teknolojiye sahip olan tüm cihazlar ve parçalar hep tercih konusu olmuştur. Teknolojiden faydalanmak için bazı standartları tam anlamıyla kullanmak bazen çok güç olabilir ancak yeni teknoloji birçok kolaylığı beraberinde getirmeyi başarıyor.

Eskiden kullanmış olduğumuz bilgisayarlar üzerinde tüm aygıtlar için ay bir bağlantı noktası yer alıyordu. Peki, bunlar neydi? Mouse, ses, klavye ve görüntü gibi benzeri aygıtlar olarak nitelendirebiliriz. Günümüz teknolojisi üzerinde ortaya çıkan USB bağlantıları, birçok sorunu ortadan kaldırdığı gibi kalabalık bağlantı portlarının da önüne geçmiş oldu.

Teknoloji alanında meydana gelen yenilikler ve savaşlar dur durak demeden ilerlemeye devam ediyor, bu durumu kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; CD ve DVD yerine VHS kasetlerinin tercih edilmesi, Betamax kasetleri geride bırakan VHS ve Blu-Ray disklerle DVD’nin ortadan kalkması olarak nitelendirebiliriz. Günümüzün yeni teknolojisi daha sonraki dönemlerde favoriliğini yitirebilmesi kaçınılmaz olabiliyor ve bu durumdan da yine en çok etkilenenler tüketiciler oluyor. Teknoloji yarışına giren üreticiler her dönem yeni modellerler ile birlikte yeni sistemleri piyasaya sürüyor. Yeni ürünlerin çıkması, daha önce satın alınan ürünleri kullanılmaz kılıyor diyebiliriz ve yukarıda belirtmiş olduğumu gibi burada zarar uğrayanlar tüketicilerdir.

USB-C Nedir?

USB-C nedir? USB-C, 2014 yılında kullanıma sunulan bu teknoloji ile kullanıcılar, bağlantı hızı konusunda USB 3.1’e ulaşmış oluyor. Takması kolay, oldukça küçük ve simetrik bir tasarıma sahip bağlantı türüdür. USB-C kabloları yapı olarak sağlam olduğu gibi diğer kablolar ile kıyaslama yaptığımızda ise daha fazla enerjiyi taşıdığını söyleyebiliriz. Yani bir dizüstü bilgisayarı bile kolayca şarj edebilecek güce sahiptir.

usb-c nedir, tip-c portu ile ilgili tüm detaylar

USB Type-C ile Micro-USB Arasındaki Fark Nedir?

Micro-USB ile USB Type-C arasındaki fark nedir? Giriş noktaları ve bağlantı şekilleriyle birbirine benzerliği olan bu iki teknolojiyi birbirinden ayıran en önemli özellik ise; Lightning kablolarda olduğu gibi nasıl takıldığının ve nereye takılacağının bir önemi bulunmuyor. Doğru yön veya ters yön gibi ayrım yapmadan takabilirsiniz. Micro-USB ile kıyaslama yaptığımızda, USB-C daha kalın bir girişe sahiptir.

USB-C Ne Kadar Hızlı?

Hız konusunda oldukça iddialı olan USB-C bağlantı noktaları, 10 Gbps/saniye hızında aktarım yapabilmeyi başarıyor. Bu hızın, USB 3.0 ile kıyaslandığında iki kat daha fazla olduğu gözlemleniyor. Bundan dolayı ki, USB-C noktalarına; USB 3.2 Gen 1×2 ismi de verilmektedir. Ortaya çıkan bu isimlendirmenin 10 Gbps/saniye hızını destekleyen, USB-A standardının USB 3.2 Gen 2×1 şeklinde isimlendirilmiş olmasıdır.

Masaüstü bilgisayarlar haricinde de USB kullanımında USB-C’nin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Kullanımda olan tüm USB-C yuvaları, 0 Gbps/sn hızını verebileceğini düşünmemek gerekir. Çünkü bazı USB Type-C girişleri 5 Gbps/saniyenin üzerine çıkmayı başaramıyor. Bunun nedeni ise bazı cihazların böyle bir desteğinin olmamasıdır. Yeni bir cihaz almaya karar verdiğinizde ise bu desteğinin olup olmadığını kontrol edin ve ayrıca da üzerinde USB 3.2 Gen 1×2 ya da 10 Gbps bilgisinin olması gerektiğini de hatırlatırız.

Bu işlemlerin oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğunu da belirtmek isteriz. Teknoloji gelişmeye başladıkça, insanların kafasını kurcalayan bazı yöntemlerde ortaya çıkıyor. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi her yeni teknolojinin belli bir ömrü bulunur ve bu süre sonunda verilen her ücret boşa giden rakam demektir. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Sanal Bellek Ve Bellek Yönetimi Hakkında Hash Nedir? Hash Nasıl Çalışır?
Yoruma kapalı.