Windows İşletim Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Windows İşletim Sistemi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Windows işletim sistemi nedir? Windows işletim sisteminin özellikleri nelerdir? Detaylı ele alacağız. İşletim sistemleri hakkında içerik.

Bu yazımızda Windows işletim sistemi nedir? Windows işletim sisteminin özellikleri nelerdir? Detaylı bir şekilde ele alacağız. Bilgisayarın çalışabilmesi için işletim sistemine ihtiyacı vardır. İşletim sistemleri, bilgisayar üzerinde kolay bir şekilde işlem yapabilmek, sorunsuz kullanmak, bilgisayar ile bir bütün halinde çalışan bileşenleri yönlendirebilmek ve bilgisayarda bulunan diğer programların eş zamanlı olarak çalışmasına olanak sunan yazılımlardır.

İşletim Sistemi Nedir?

Daha önceki yazılarımızda işletim sisteminin ne işe yaradığını görmüştük, kısaca bahsetmek gerekirse; işletim sistemi, bilgisayar üzerinde bulunan donanım ve programların yönetimini ve kontrolünü sağlaması amacıyla işlem yapan bir tür temel yazılımdır. Bu yazılım sayesinde bilgisayarlar kolay ve pratik bir kullanım imkanı sunarlar.

Bilgisayarlarımızda bulunan bazı donanımlar veri işlemek adına tek başına çalışır ve bu donanımlar; ekran, anakart, ses kartları ve harddisk gibi bileşenlerdir. İhtiyaç doğrultusunda bazı bileşenlerin eklenmesi gerekir. Bu bileşenler sayesinde çeşitli hizmetlere olanak sunabilirler. İşletim sistemi burada büyük bir öneme sahiptir. İşletim sistemi olarak bildiğimiz yazılım, bilgisayarların parçası bir araya geldikten sonra yüklenir ve istenildiğinde de silinebilir. Bilgisayarın açılmaya başlamasıyla birlikte işletim sistemi devreye girer ve bilgisayarı sorunsuz bir şekilde yönetmeye başlar.

İşletim sistemi sadece Windows olmayıp, birden farklı işletim sistemleri yer alır. En önemlileri; Linux, DOS, Unix, OS/2 olarak sıralayabiliriz. Ancak, en çok kullanılan işletim sistemi hangisi diye soracak olursanız, Windows ve Linux olduğunu söyleyebiliriz.

windows işletim sistemi nedir, özellikleri nelerdir

Windows İşletim Sistemi Nedir?

Windows İşletim Sistemi Nedir? Windows işletim sistemi Microsoft tarafından üretilmiş olup ve hala Microsoft’un bünyesinde yer alır. Bu işletim sisteminin en önemli özellikleri; kolay kullanım imkanı sunması, kullanışlı grafikler, görsel iletiler sayesinde programları çalıştırabilme ve komut vermek gibi detaylardır. En çok kullanılmasının asıl nedeni ise; kolay kullanımı ve kolay öğrenebilirliğe sahip olmasıdır. Kolay kullanım sunması dünya üzerinde en çok tercih edilen işletim sistemi olmasına olanak sunuyor. Tek başına olmadığını ve birçok rakibinin olduğunu belirtelim ve en önemli rakibinin Linux işletim sistemi olduğu da hatırlatmak isteriz. Her işletim sisteminin kendine has avantajları olur ve aynı şekilde Windows işletim sisteminin de belli başlı avantajları vardır.

Kullanıcı acısından Windows işletim sisteminin en önemli avantajlarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Kullanım kolaylığının olması.. Bilgisayara yeni başlamış ve bilgisayar kullanım konusunda zorluk çekenlere hitap eden bir işletim sistemidir. Her açıdan büyük kolaylıklar sunar.
  • Diğerlerine oranla en önemli avantajı; istenilen uzunlukta dosya isimlerine izin vermesidir.
  • Program konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmaması ve desteklerinin fazla oluşu diyebiliriz.
  • Bilgisayara yeni takılacak olan bir dış donanımı hızlı bir şekilde algılayabiliyor olması.. Örneğin Mouse, modem, ses kartı ve ekran kartı gibi birçok donanımı kolay bir şekilde kurulması ve otomatik algılama özelliğidir. Tak kullan mantığı en çok sevilen yönlerinden biridir.

Windows işletim sisteminin dezavantajları ise;

  • En büyük rakibi Linux işletim sistemi gibi açık kodlu yapıya sahip olmamasıdır. Windows işletim sistemi bu konuda oldukça geride kalıyor. Linux ise açık kodlu yapıya sahip olması kullanıcı kaybetmesine neden oluyor diyebiliriz.
  • Veritabanı sunuculuğu konusunda ve internet uygulamaları gibi veri akışında yavaşlama durumlarının ortaya çıkması.
  • Windows hataları en sık karşılaşılan durumlardan biridir. İşletim sisteminin kilitlenmesi ve sistemin yeniden başlatılma problemleri.
  • Rakiplerine göre hafıza ve benzeri kaynakları yeterli düzeyde kullanamaması.

Koruma konusunda zayıf kalması en büyük dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden gelebilecek olan saldırılara yani virüs gibi durumlara karşı savunmasız olması.

AMD Ekran Kartı GPU Ölçekleme Hakkında Merak Edilenler Oyun Bilgisayarı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yoruma kapalı.